Archívy kategórií: Silvia Antalíková

Súťaž o knihu Racioláska – výherca

raciosutaz copy

Súťaž je za nami a je čas pozrieť sa na to, komu poputuje Racioláska, novinka Silvie Antalíkovej. Ďakujem všetkým, ktorí sa zapojili, no vyhrať môže len jeden. :) A tým je:

#9 – Veronika (email: pavlik… @gmail.com)

Srdčne gratulujem. Dúfam, ze ťa kniha poteší. A ostatní nezúfajte toto určite nie je posledná súťaž. :)

Súťaž o knihu Racioláska

raciosutaz copyNikdy nie je nesprávny čas na súťaž, čo poviete. Tak prečo si nedať jednu práve teraz? :) Tentokrát som si pre vás prichystala súťaž o knižnú novinku Racioláska od Silvie Antalíkovej, ktorú do súťaže venovalo vydavateľstvo Marenčin PT.

Pravidlá súťaže:

  • súťaž potrvá od 15. 9. 2014 do 22. 9. 2014
  • výherca bude vyhlásený 23. 9. 2014
  • zúčastniť sa môže ktokoľvek zo Slovenska (prípadne z Česka s doručovacou adresou na Slovensku)
  • výherca bude vylosovaný prostredníctvom random.org
  • extra vstupy nebudú :)
  • ak sa chcete zapojiť stačí vyplniť FORMULÁR

Všetkým, ktorí sa zapoja držím palce. 😉

Dve novinky Silvie Antalíkovej

Silvia Antalíková po svojom knižnom debute  z roku 2012 pod názvom Čo môžu muži, môžem aj ja a jeho českým dvojčaťom Co můžou muži, můžu i já prichádza s ďalšou novinkou. Teda hneď s dvoma.

Prvou je e-kniha Miluj a rob si čo chceš, ktorá je zbierkou poviedok zo život a o živote, ktorá vyšla v auguste tohto roku v Druska books.

obalka69-456x608

Anotácia: Každý deň v živote človeka znamená prežívať mnoho protichodných zážitkov, ktoré sa na prvý pohľad vylučujú. Po dlhšom čase všetko začne dávať zmysel a vráti sa ako bumerang.

Silvia Antalíková vám prináša sériu úžasných poviedok, ktoré sú napísané veľmi pútavo.

Život sú kontrasty, tento deň, dve ženy, otec, darček, po rokoch, neskoro, ako to malo byť, bumerang, list Valentínovi, či symbióza. MILUJ – A ROB SI, ČO CHCEŠ, veď žiť je – napriek všetkému – úžasné.

UKÁŽKA:

Možno zavediem nový módny trend a budem prvá, ktorá zistí, že komár je vlastne milé, malé, domáce, prítulné a navyše i mimoriadne bystré zvieratko. Netreba mu kupovať žiadne granule, naje sa niekde vonku i sám, ani pri tom nezašpiní seba či misku. Netreba ho vonku vetrať, aj to dokáže sám! Ani nepĺzne. Ideálny k alergikom! Netreba ho očkovať u veterinára proti besnote a kliešťom. Nepotrebuje koterec, klietku, náhubok, škrabadlo na brúsenie pazúrov, oblečenie… Nie je to úžasné?! A to celý svet čaká na to, kým to zistím práve JA!?
– Vieš, som ročník 69. Toto číslo majú ľudia radi, ale nie práve v životopise! – zverujem sa mu.
Komár sedí na palubnej doske a normálne ma počúva! Smädný sosák má odložený pred sebou ako nepotrebnú slamku.
– Koľko rokov máš ty? – pýtam sa.
Neviem, čo odpovedá, trocha sa zamrví, aká škoda, že nerozumiem reči komárov! Ale keď budeme dlhšie spolu, zaručene sa naučím čítať z jeho očí, mimiky a posunkov.

***

639946Druhou novinkou, ktorú si už taktiež môžete kúpiť je kniha, tentokrát v tlačenej forme, Racioláska, ktorá vyšla takisto v auguste tohto roka vo vydavateľstve Marenčin PT.


Anotácia: 
Najsilnejším afrodiziakom sú peniaze. Platí, že sex = láska a láska = sex? Treba ešte v dnešnej dobe k sexu lásku, či len kreditku? Existujú ešte hranice medzi „obchodným vzťahom“ a láskou? Sú peniaze všemocné? Príbeh o dvoch priateľkách. Jedna z nich má sestru, ktorej chce pomôcť. Získa pre ňu peniaze, avšak sama sa pritom zapletie do obchodu s láskou…

UKÁŽKA:

Potrebujem prachy: Veľa prachov!, – upresnila, aby mi bolo jasné, že jej situáciu nevyrieši dajaká brigáda pri pokladni v obchodnom dome alebo v rýchlom občerstvení. – Musím pomôcť mame. Aspoň mame, keď už sestre nedokážem pomôcť, – skonštatovala rázne. Prikývla som. Viem, že na jej mieste by som sa zachovala rovnako. A pre záchranu svojej rodiny by som bola ochotná a schopná spraviť čokoľvek. – Vieš čo? A teraz si vyrazíme do mesta vyvetrať si hlavu!, – zmenila celkom tému nášho rozhovoru. – Zaslúžime si to!,- otvorila skriňu, vyhádzala z nej niekoľko kúskov oblečenia. Aj keď nemala veľa oblečenia, bola ochotná sa s ním podeliť. – Poď, rýchlo si niečo obleč z môjho, aby sme sa nezdržovali! Obliekli sme si na seba rýchlo pár vecí, ktoré núkal jej neveľký šatník. Aspoň sme dlho nevyberali a nezdržovali sa. O chvíľku sme už sedeli v električke, sledovali z okna utekajúce mesto a keď sa na nás niekto náhodou pozrel, nemohol ani len tušiť čo sme pred chvíľkou riešili. Električka číslo 5 smerovala z Rače do centra mesta na Obchodnú. Všade bolo vždy veľa ľudí a mňa vždy udivovalo toto ľudské mravenisko. Každý jeden človek – mravec sa posúval, presúval inam, žil si svoj život, svoj možno dopredu určený osud. Tváril sa pritom tajomne a nečitateľne ako zatvorená kniha. Vošli sme a popozerali niekoľko obchodíkov, kde nás z vonkajšej strany zaujal výklad. V kabínkach sme poskúšali pár handier z novej zimnej kolekcie. Bola už jeseň a blížila sa studená zima. Nekúpili sme si nič, vedela som, že Carmen je bez peňazí a ja som bola lojálna. Peniaze sme šetrili na niečo iné, na niečo ušľachtilejšie. Pre mamu! Bolo príjemné len tak spolu chodiť. Nemyslieť. Niekedy je fajn nemyslieť na nič! Vôbec na nič. Len na prítomnosť okamihu. Žiadna minulosť, budúcnosť. Iba práve prebiehajúca, príjemná prítomnosť. Možno je dobré mať občas starosti i problémy, aby sme si takéto obyčajné chvíľky vedeli vážiť a vychutnať si ich. Tak, ako raz za čas drahé šampanské. Piť ho každý deň by asi nikoho dlho nebavilo.

Knihu Miluj a rob si čo chceš si môžete zakúpiť TU a knihu Racioláska si môžete zakúpiť napríklad TU.

Silvia Antalíková – Čo môžu muži, môžem aj ja

Autor: Silvia Antalíková
Počet strán: 256
Rok vydania: 2012
Vydavateľstvo: PT Marenčin

Anotácia: Nikto sa dnes už nepozastavuje nad tým keď MUŽ:

– nie je ochotný riešiť tehotenstvo svojej partnerky, pretože JEHO sa to jednoducho netýka

– odchádza od SVOJEJ ženy a SVOJICH detí k mladej milenke, pretože sa ich všetkých už nabažil

– založí si NOVÚ rodinu a na tú predchádzajúcu prosto už NEMÁ viac čas, peniaze a ani … pomyslenie

– poletuje medzi manželkou a milenkou, a kamaráti ho obdivujú, závidia a považujú ho za playboja, zvodcu a za kríženca kanca so žrebcom

ALE??????: ČO AK BY TO VŠETKO BOLO PRESNE: NAOPAK???

Po prečítaní anotácie som bola na knihu Čo môžu muži, môžem aj ja veľmi zvedavá. Sľubovala dačo zaujímavé a pre mňa aj nové. Žena, ktorá si správaním vymení rolu s mužom? Prečo nie. Tešila som sa a skutočne ma zaujímalo, čo sa z tejto témy vykľuje.

Hlavnou postavou príbehu je Maja. Maja je emancipovaná žena, ktorá si svoj život vonkoncom nepredstavuje za sporákom či ako staranie sa o malé deti ale ako celé dni strávené prácou na svojej kariére. Avšak občas veci nevychádzajú tak ako si predstavujeme, o čom sa presvedčí aj Maja. A tak keď sa dozvie, že čaká dieťa nie je dvakrát nadšená a je rozhodnutá sa tejto prekážky vo svojom profesijnom raste zbaviť no s tým zasa nesúhlasí jej manžel, ktorý urobí všetko pre to aby jej v tom zabránil a tak nakoniec jeden  šťastne druhý už trochu menej očakávajú svojho prvého potomka.

Musím sa priznať, že so správaním a postojmi Maje som sa nevedela vôbec stotožniť. Ja si nepredstavujem ženu ako tú, ktorá by sa správala tvrdo a surovo, ako muž, ako tú, ktorá by nehľadela na iných a deti brala ako niečo, čo je na obtiaž. Je mi úplne jasné, že nie je snom každej ženy mať veľkú rodinu. Mať a vychovávať deti nie je zmyslom života každej ženy. Určite je mnoho takých, ktoré stavajú svoju prácu a kariéru na popredné miesto svojich hodnôt a ja im to samozrejme nechcem zazlievať. No skrátka som nad Majou občas krútila hlavou i keď som vedela, že v téme tejto knihy sa tak ako sa správa skrátka správať musí no nevedela som si pomôcť.

Veľmi, preveľmi sa mi páči byť v obale navonok krehkej  a zraniteľnej ženy, ale vnútri som tvrdým a priebojným mužom, ktorý dosiahne všetko, po čom len zatúži! Veď existuje emancipácia, no nie?! A predsa: čo môžu muži, môžem aj ja!

Vlado v tejto knihe by sa správaním skôr dal zaradiť k tej opačnej časti manželského páru (teda nie že by bol zženštilý to nie) teda hlavne v porovnaní s dosť tvrdým správaním Maje. Bol to práve on, kto sa od začiatku  na svojho prvého potomka veľmi tešil.

Vlada som si temer hneď obľúbila, veď akoby aj nie. Už od začiatku prejavoval o ten malý zázrak najväčší záujem, bohužiaľ väčší ako Maja a nakoniec sa o svojho synčeka aj sám najviac staral, čo som teda obdivovala pretože nie každý muž prejavuje záujem o tehotenstvo svojej partnerky. Niektorí to berú ako vec ženy, o ktorú sa oni vonkoncom starať nemienia (a nájdu sa aj takí, pre ktorých to končí len počatím). Nie každý je ochotný nechať prácu, dať sa na materskú, študovať knihy o materstve a od rána do rána behať okolo svojho dieťaťa. Vlado je však presne ten typ, ktorý sa zaujíma, ktorý sa pripravuje, stará a tým si ma v knihe absolútne získal.

Jedna vec nad ktorou sa musím ešte pozastaviť je záver knihy. Väčšina z nás očakáva pri knihách šťastný koniec. Áno očakávala som ho v kútiku duše i ja. Dúfala som v zmenu v Majinom správaní v niečo, čo zlomí jej postoj a ona si uvedomí, že práca nieje všetko a sú aj iné hodnoty a možno aj cennejšie. Avšak záver, aký autorka pripravila som skutočne nečakala a ešte chvíľu po prečítaní som pozerala na poslednú stránku, či to je naozaj koniec. No koniec to bol a ja som sa musela zmieriť, že niektoré príbehy ako i životné situácie nemajú rozprávkový záver.

Nechcem byť rebelkou za každú cenu, ale chcem byť sama sebou.

Téma, ktorú autorka zvolila je dosť odvážna a kontroverzná. Ukazuje nám ako to vyzerá ak sa žena správa ako muž. Ako to vyzerá, keď je na prvom mieste práca a všetko ostatné ide bokom. Aké to je, keď je dieťa prekážkou, keď sa rodina zunuje a riešením je vzťah pomimo manželstva. Skutočne som bola šokovaná ale najviac by asi malo šokovať iné a to, že toto správanie nieje spoločnosť ochotná tolerovať u ženy ale muž sa takýmto spôsobom môže správať bežne a nikto nepohne ani brvou. To je skutočne na zváženie.

I keď sa mi správanie hlavnej postavy nepozdávalo kniha sama o sebe ma skutočne veľmi bavila. Ľahko sa čítala a ja som ju v podstate zlupla za niekoľko dní i to preto, že som ju skrátka nechcela prečítať hneď, chcela som si ju užiť o deň naviac a potom ešte o ďalší deň naviac.

Kniha Čo môžu muži, môžem aj ja je spisovateľským debutom autorky Silvie Antalíkovej a podľa mňa veľmi vydareným a zaujímavým. Získala ocenenie 2. miesto v kategórií Debut roka 2012 v Knižnej revue. Knihu môžem len a len odporúčať. Ak hľadáte knihu, ktorá sa zaoberá nie práve tuctovou témou určite po nej siahnite.

Moje hodnotenie:
Za poskytnutie recenzného výtlačku sa chcem veľmi pekne poďakovať autorke.