Archívy kategórií: Chuck Hogan

Guillermo del Toro, Chuck Hogan – Večná noc (Upírska trilógia #3)

Autor: Guillermo del Toro, Chuck Hogan
Originál názov: The Night Eternal
Počet strán: 304
Rok vydania: 2012
Vydavateľstvo: IKAR

Anotácia: Od vypuknutia upírskej nákazy prešli dva roky. Svet sa navždy zmenil. Na zemi vládne nukleárna zima, bledé slnečné lúče sotva preniknú cez hrubú vrstvu tmavých mračien, aj to iba na dve hodiny denne. Planétu ovládajú nemŕtve monštrá, ľudská populácia je drasticky zredukovaná a veľkú časť z tých, čo prežili, chovajú upíri ako dobytok na krv v špeciálnych farmách. Budúcnosť ľudstva leží v rukách vyčerpanej skupinky vzbúrencov a Quinlana, napolo upíra, napolo človeka. Duchovný vodca odporu Ephraim Goodweather bojuje aj o život svojho syna Zacharyho, s ktorým má zlovestný Majster diabolský plán. S blížiacim sa okamihom konečného rozhodnutia sa ukáže, či je naozaj medzi vzbúrencami zradca a kto je ochotný vyčistiť od pliagy zem aj za cenu vlastného života.

RECENZIA MÔŽE OBSAHOVAŤ SPOILERY Z PREDCHÁDZAJÚCICH ČASTÍ

Ocitáme sa vo svete zničenom jadrovými výbuchmi, dva roky po rozpútaní upírskej nákazy. Vo svete, ktorému vládne nukleárna zima a upíry na čele s Majstrom. Ocitáme sa v bezútešnom svete knihy Večná noc, ktorá je treťou a zároveň záverečnou časťou Upírskej série od Guillerma del Tora a Chucka Hogana.

Skupina rebelov z predchádzajúcich dvoch kníh pokračuje vo svojom boji s vodcom upírov – Majstrom. Snažia sa zvrátiť nadvládu upírov nad Zemou avšak to je skutočnosť, ktorá sa dá zmeniť len ťažko. Svet sa zmenil. Slnečné svetlo na povrch zeme preniká len na niekoľko hodín denne, po celom svete vznikli tábory až nápadne sa podobajúce na koncentračné tábory z obdobia druhej svetovej vojny, v ktorých sú ľudia chovaní ako dobytok a využívaní len na jediné – krv.

Kým v prvej i druhej knihe mi sadli všetky postavy a bola som nanajvýš spokojná s ich počínaním tu som mala drobné výhrady. Doktor Ephraim Goodweather je prvý na rane, ktorého sa tieto výčitky týkajú. Oddelil sa od skupiny a utápa sa v sebaľútosti nad stratou svojho syna Zacka, ktorého uniesla jeho matka – premenená na upíra. Kým v predchádzajúcich knihách som ho mala rada tu som mala sto chutí mu jednu vylepiť, aby sa spamätal prestal sa umárať a jednoducho niečo robil, hocičo pretože tá sebaľútosť a tie depresívne výlevy ma nanajvýš otravovali.

Ďalším v poradí je Zack Goodweather (no asi to je v rodine), ktorého som takisto ako jeho drahého otecka mala chuť kopnúť do členka. Dobre chápem, že nemôže byť rovnaký ako pre dvomi rokmi hlavne za okolností, ktoré na to mali výrazný vplyv – bez otca, s mamou si veľa nepotrkoce a jeho takmer jedinou schopnou spoločnosťou je Majster. No i napriek tomu sa mi zmena v Zackovom správaní absolútne nepáčila, tváril sa ako princ, čo v ňom Majster výrazne podporoval, dostal všetko, čo chcel presne toto všetko sú veci, ktoré vás isto dokážu zmeniť, no k dobrému to nie je a možno bol Zack jednoducho zmätený no mne i tak nesympatický.

Samozrejme je tu postava, na ktorú jednoducho v tejto sérií nedám dopustiť a tou je Quinlan. Quinlan je síce upír no hádam nikto netúži zničiť Majstra tak veľmi ako on. Má na to samozrejme pádny dôvod. Neobjavoval sa síce v knihe tak často ako by som chcela no zakaždým to stálo za to. Mám pocit, že nebyť jeho zásahu v niektorých situáciách tak žiadna skupina rebelov už neexistuje a Majster si užíva svoj triumf.

Samozrejme, že sú tu aj ďalší členovia odporu, ktorých osud mi nebol ľahostajný, či už to bola Nora, Fet alebo Gus všetci sa snažili a po pravde dreli omnoho viac ako Eph, ktorého dôvody na absolútnu nečinnosť som už spomínala.

Nedá mi nespomenúť časti knihy, ktoré som si obzvlášť užívala. Týmito časťami bolo každé Intermezzo. Každé jedno poodhaľovalo pozadie celého príbehu, ktorý siahal dokonca až do biblických čias.

Autorská dvojica Guillermo Del Toro a Chuck Hogan touto knihou dokázali bravúrne uzavrieť celú Upírsku trilógiu a ja len skladám pomyselný klobúk, pretože odhalenia, ktoré si pre nás pripravili do poslednej knihy som skutočne nečakala a sledovala som ich s otvorenými ústami. I keď náznaky niektorých skutočností boli badateľné už v knihe druhej jednoducho som im neprikladala dôležitosť pretože mi prišli tak trochu absurdné no v konečnom dôsledku boli v tomto príbehu veľmi reálne.

Kniha Večná noc je po zvážení všetkých kladov a záporov brilantným ukončením upírskej série z pera Guillerma Del Tora a Chucka Hogana. Je knihou so skvelo premysleným príbehom, ktorý po všetkých stránkach ulahodil mojej čitateľskej duši a knihou, ktorú som doslova hltala, dychtivo čítala stranu za stranou a čakala na záver, ktorý ma totálne šokoval. Autorom pripisujem plusový bod a vám, ktorí máte dosť romantických upírov a považujete upírov skôr za krvilačné príšery túto sériu odporúčam.

Moje hodnotenie:

Guillermo del Toro, Chuck Hogan – Nákaza (Upírska trilógia #2)

Autor: Guillermo del Toro, Chuck Hogan
Originál názov: The Fall
Počet strán: 264
Rok vydania: 2011
Vydavateľstvo: IKAR

Anotácia: Druhý diel upírskej trilógie, pokračovanie úspešných Žihadiel. Na planétu padá súmrak, nočné príšery obsadzujú Zem. New York a postupne aj zvyšok sveta podliehajú nákaze, ktorá mení ľudí na upírov. Žiaľ, len málokto vie, aká je skutočná príčina epidémie, a tak sa zdá, že Majster –zlovestný prastarý upír – čoskoro ovládne svet. Na čele vzdoru stojí čudná hŕstka odhodlaných. Ak chcú odvážlivci zastaviť pád ľudstva, musia stoj čo stoj získať vzácnu ručne písanú knihu. V jej strieborných doskách je ukrytý kľúč na vykynoženie nemŕtvych…

Nákaza je druhou knihou z upírskej trilógie ktorá vznikla spoluprácou režiséra Guillerma Del Tora a autora Chucka Hogana. Na začiatku sa oboznámime s dianím po skončení prvej knihy. Dozvedáme sa, že New York nie je tým mestom akým býval. Navždy sa zmenil. Nocou sa ulicami plížia upíri a hľadajú, kde by šírili svoju nákazu. Z ľudí sa stala lovná zver skrývajúca sa pred nebezpečným predátorom. Avšak nielen New York ale i každý kút sveta postihol rovnaký osud, ktorým sa začína súmrak nad ľudskou civilizáciou.

Opäť sa stretávame s malou nesúrodou skupinkou odvážlivcov snažiacou sa odvrátiť už temer neodvrátiteľné a to zachrániť ľudstvo pred zánikom. Každý z nich sa na začiatku knihy musí vyrovnávať so svojim zlyhaním či už Abrahám so svojim nezdarom v snahe zabiť Majstra a tak odvrátiť jeho plány, ktorý mu nedá pokoj alebo Eph so snahou pomôcť svojej rodine, ktorá mu nevyšla úplne podľa jeho predstáv. Na scéne sa nám objavia aj nové postavy a noví spojenci v boji proti jednému z prastarých upírov. Sama som bola prekvapená spojenectvami, ktoré vznikli. Ale ako sa vraví zúfalé časy si vyžadujú zúfalé činy a že genocída ľudskej rasy je jednou z týchto zúfalých situácií je jasné hádam každému. Ak teda práve nie ste jedným z upírov, ktorí o to úporne usilujú.

Druhá knihy série býva zväčša tou pomyslenou skúškou či autor dokáže pokračovať tam, kde skončil v diely prvom. Či dokáže nadviazať a pokračovať v tempe, ktoré si sám udal. Chuck Hogan a Guillermo Del Toro skvele  nadviazali na prvý diel a na rozdiel od neho sa úvodu pochopiteľne venovalo len pár strán kde sme sa oboznámili s postupom upírskej pliagy svetom. Po nich opäť nasadáme na rozbehnutý vlak plný akcie, strachu a krvi. Občas nám autori ponúknu oddych v podobe flashbackov zo života Abraháma Setrakiana, ktoré boli pre mňa vítaním spestrením knihy, vďaka, ktorým som pochopila kde tu isté súvislosti, ktoré by mi bez nich asi unikli.

Autorská dvojica zasa raz dokázala, že vie napísať napínavý príbeh pri ktorom vám budú naskakovať zimomriavky. Príbeh plný chaosu, boja o život, ktorý je popretkávaný mytológiou. Príbeh, ktorý nedáte z rúk pokiaľ neobrátite poslednú stránku knihy. Nákaza je skutočne vydareným pokračovaním tejto trilógie a ja už sa neviem dočkať záverečnej časti. Pretože to najlepšie máme ešte len pred sebou.

Posledný diel Upírskej trilógie pod názvom Večná noc vychádza vo vydavateľstve Ikar už čoskoro a to 4.9. 2012.

Knihu si môžete zakúpiť napríklad TU.

Moje hodnotenie:

Guillermo del Toro, Chuck Hogan – Žihadlá (Upírska trilógia #1)

Autor: Guillermo del Toro, Chuck Hogan
Originál názov: The Strain
Počet strán: 358
Rok vydania: 2009
Vydavateľstvo: IKAR

Na newyorskom letisku JFK pristane lietadlo Boeing 777. Všetky jeho elektronicke systémy zlyhajú. Na výzvu riadiacej veže neodpovedá nik z pilotov. Po vniknutí na palubu, objavia štyroch „šťastlivcov“, ktorí sú nažive, zvyšok ľudí je však mŕtvy. Prípad preberá Ephraim Goodweather, vedúci projektu včasného varovania a likvidácie rozsiahlych epidémií, ktorý sa zároveň vyrovnáva s rozpadom svojho manželstva a bojuje o opatrovníctvo svojho syna. Spolu s kolegyňou Norou Martinezovou však zistia, že nemajú dočinenia s nijakou známou nákazou. Niečo je zle. Telá pasažierov letu 753 sa totiž nepodriaďujú biologickým zákonom a nerozkladajú sa.

Vždy tu boli…Upíri…Tajne…V temnote…Čakali…Teraz nadišiel ich čas…

Žihadlá sú prvým dielom trilógie z pera Guillerma del Tora a Chucka Hogana. Autori v tomto diele prinavrátili upírom ich podstatu. Nie sú to žiadni romantickí hrdinovia. Necítia lásku, ľútosť. Nič. Jediné čo ich spaľuje je nekonečný hlad a túžba šíriť nákazu. Konečne skutoční upíri! Moje srdce zaplesalo pri tomto zistení. Trblietky? Ale kdeže. Vegetariánastvo? Pche. Aspoň niekto vie, že trblietať sa a loviť zver po lesoch jednoducho upírom nesvedčí. Zatratené bytosti plýžiace sa nocou. Násilné, krvilačné parazity. Presne také aké boli kým sa na scéne neobjavila Stephenie Meyerová. To sú upíri.

Kniha je úvodom do série, veľmi slušným úvodom pri ktorom vám bude behať mráz po chrbte. Začína pozvoľna predstavovaním prostredia, postáv no postupne prechádza do šialeného behu o holú existenciu. Bude tiecť krv. Červená i biela. Budú padať hlavy. Vládnuť bude chaos. Ulicami sa bude šíriť strach, ktorý budete prežívať spolu s postavami knihy. Vydýchnete si len preto aby ste sa opäť ocitli v pazúroch upírov.

Guillermo Del Toro a Chuck Hogan tu však predstavujú celkom nové ponímanie vampirizmu na aké sme boli doteraz zvyknutí. Áno stále zostáva známe upír na slnko nevyjde a taktiež potrebuje aby ho niekto pozval ak chce prekročiť vodu no ich vzhľad a spôsob premeny alebo by sa to možno dalo nazvať mutáciou je pre mňa novinka. Žiadne tesáky. Namiesto nich zmutované hrdlo a žihadlo. Ani dokonalý vzhľad ale odpudzujúce bytosti. Keďže jedným z autorov je Guillermo Del Toro niet sa čo čudovať, že táto premena pôsobí desivejšie a skutočnejšie ako tradičné uhryznutie a následné precitnutie do nového nesmrteľného života.

Proti nemŕtvym sa rozhodne bojovať skutočne pestrá skupinka ľudí. Epidemiológ Eph a Nora, deratizátor Vasilij a majiteľ záložne a taktiež preživší koncentračného tábora Treblinka Abrahám Setrakian, ktorý boju proti nim zasvätil celý svoj život. Ich osudy a snaha zachrániť to jediné cenné a to život vám nebudú vôbec ľahostajné. Budete s nimi prežívať ich malé úspechy i väčšie nezdary. Budete sa o nich báť a priať si aby sa im nič nestalo a držať im palce v boji, ktorý nieje ľahký ani krátky.

Tento príbeh je pre tých, čo sa radi boja. Majú radi napätie a akciu. Ak vám nevadí trocha krvi, možno trochu viac je to kniha presne pre vás. Ak je vám však bližšia romantická predstava upírov nie tá krvilačná asi by bolo lepšie siahnuť po inej knihe. No ak vás to predsa neodradí užijete si skvelú a napínavú knihu ktorú je však lepšie čítať za svetla. Jeden nikdy nevie.

Moje hodnotenie:
Knihu si môžete kúpiť napríklad TU.