Archívy kategórií: Michaela Ella Hajduková

Michaela Ella Hajduková – Všetky moje tváre

Autor: Michaela Ella Hajduková
Názov: Všetky moje tváre
Počet strán: 336
Rok vydania: 2012
Vydavateľstvo: IKAR

Anotácia: Aké je to prežiť vlastnú smrť? Nina Ráczová to vie. A niečo medzi nebom a zemou rozhodlo, aby vedela ešte viac. Jej život ovládnu tajomné vízie, v ktorých žije životy iných žien v iných storočiach. Prečo žije život Neure-Merit, druhej ženy faraóna v starovekom Egypte, prečo musí prežívať bolesť grófky Alžbety Bátoriovej, keď prichádza o deti i muža, prečo cíti tyranské ruky svojho manžela ako lady Violette vo viktoriánskom Anglicku? Čo sa s ňou vlastne deje a prečo?

Miloval ju viac ako búrka dažďové mraky, 
viac ako ranná rosa lupene lekien.
… a jeho srdce ostalo slepé, keď ho trblietavými 
kúskami skla v anjelských krídlach pripravila o lásku.
… a na jej rukách ostala večná vina.

Na knihu Všetky moje tváre som sa tešila odvtedy, keď som zistila, že sa čoskoro objaví na pultoch kníhkupectiev. Priznám sa knihám z edície Príbehy do kabelky som nikdy nevenovala veľkú pozornosť a nemyslela som si, že by ma nejaký príbeh spomedzi nich mohol zaujať. O to väčším prekvapením bola pre mňa táto kniha.

Kniha rozpráva príbeh Niny, ktorá po autonehode, pri ktorej zahynuli obaja jej rodičia prežije vlastnú smrť. Po tom čo sa dotkne druhej strany ju prenasledujú zvláštne vízie. Vďaka nim sa ocitá v minulosti v koži žien z rôznych historických období. S nimi prežíva ich radosti i trápenia. A tak Nina okrem zmierenia sa so smrťou matky a otca a usporiadaním si života rieši aj neustále sa stupňujúce výlety do minulosti, ktoré ju neraz privádzajú do život ohrozujúcich situácií.

Je len málo  kníh, kde by som neobjavila aspoň jednu postavu, ktorá mi nie je extra sympatická alebo by som najradšej z celej knihy vymazala. Všetky moje tváre patria práve do tejto menšiny. Každá z postáv mala osobitné čaro a hĺbku. Autorka svoje postavy vykreslila vierohodne a reálne, všetky boli svojské a tým sympatické.

Hlavná hrdinka Nina pre mňa predstavovala silnú osobnosť i keď zo začiatku bola zmätená po tom všetkom čo sa v jej živote udialo ale situáciu, ktorá v jej živote nastala zvládala viac menej statočne. Ani  víziám spočiatku neprikladala nejakú vážnosť, pokladala ich za akýsi zvláštny následok nehody a klinickej smrti ktorú prežila. Postupom času si však začne uvedomovať, že nie sú len nejakým vedľajším produktom traumy, ktorú prežila ale snažia sa jej niečo naznačiť. Keby som bola na mieste Niny skutočne neviem ako by som sa vyrovnávala s tým, s čím sa musela pasovať ona. Už len smrť rodičov by ma určite položila a keby sa k tomu pridali i akési záblesky z minulosti neviem či by som bola schopná normálne fungovať a preto má u mňa obdiv.

Ak hovorím o Nine nemôžem nespomenúť mená niekoľkých žien. Neure-Merit, Alžbeta Bátoriová, Thérese, Violet a Mala. Síce všetky oddeľujú často krát aj storočia všetky majú dačo spoločné. Každá z nich musela niesť svoj životný údel a ani jedna nemala na ružiach ustlané. Zo všetkých najviac ma však zaujal príbeh Alžbety Bátoriovej. Každý z nás ju isto pozná ako krvavú grófku, vrahyňu, ktorá sa kúpala v krvi mladých žien len aby si uchovala mladosť. No autorka nám na túto osobnosť našich dejín ponúka celkom nový pohľad, ktorý i mňa primäl premýšľať či naozaj Alžbeta Bátoriová bola skutočne taká bezcitná a sadistická vrahyňa.

Životy všetkých spomínaných boli  veľmi pútavé a mňa nesmierne zaujímalo čo má s Ninou spoločné manželka faraóna zo starovekého Egypta, krvavá grófka, kurtizána, dáma z viktoriánskeho Anglicka a židovka z obdobia druhej svetovej vojny. Ako to, že prežíva ich utrpenie a bolesť?

I napriek chaosu, ktorý práve v Nininom živote vládol jej život poslal do cesty muža a ja som vedela, že sa nevyskytol v knihe len na pár stránok, aby z nej zasa zmizol. Od okamihu, keď sa Andrej v príbehu objavil mi bolo jasné, že nie je len taký hocijaký chlap a že je v ňom čosi viac. To si uvedomovala aj Nina. Andrej jej bol známy mala pocit akoby sa poznali no samozrejme nevedela skadiaľ. Andrej mi ako postava ulahodil čím viac príbeh postupoval tým som ho mala radšej. Bol mi sympatický svojou láskavou povahou aj správaním voči Nine, na ktorú nikdy nenaliehal a trpezlivo čakal, kým si usporiada život, aby mu jeho city mohla opätovať.

Zo začiatku som mala problém sa zorientovať medzi prítomnosťou a víziami, ktoré hlavná hrdinka prežívala. Postupne som si však na prechody z prítomnosti do minulosti a naopak zvykla a zmena prostredia zo súčasnosti na staroveký Egypt alebo obdobie 2. svetovej vojny mi nerobili po čase žiaden problém. Práve naopak, tešila som sa na ne a s každým prečítaným útržkom som chcela o živote danej ženy vedieť viac a viac.

Práve v pasážach odohrávajúcich sa v časoch dávno minulých cítiť vzťah autorky k histórií. Autorka tento svoj vzťah pretavila do skvelých opisov týchto častí v knihe a vďaka jej pisateľskému talentu vtiahne čitateľa do deja a núti ho pretáčať stránky a čítať, kým sa nedozvie ako to celé dopadne.

Priznám sa do knihy som sa púšťala s nadšením a dávkou zvedavosti, čo mi prinesie. Anotácia sľubovala mnoho zaujímavého. Nesklamala. Po prečítaní som bola s knihou nadmieru spokojná. A neostávalo mi iné ako skonštatovať, že to bola jedna z najvydarenejších prvotín aké som čítala. Kniha bola plná histórie, tajomna nechýbala romantika, humor či štipka nadprirodzena, proste všetko čo v knihách milujem.

Všetky moje tváre môžem rozhodne len a len odporúčať. Ak máte radi históriu a zaujímate sa o minulé životy táto kniha je pre vás ako stvorená. Chytí vás od začiatku a vy ju budete hltať stránku za stránkou. Táto prvotina z pera mladej slovenskej autorky je určite zaujímavým a pútavým príbehom a stojí za pozornosť.

Moje hodnotenie:

Rozhovor: Michaela Ella Hajduková

Obľúbili ste si slovenské autorky? Ak áno, spoznajte Michaelu Ellu Hajdukovú, ktorej už 18. septembra vyjde jej prvotina pod názvom Všetky moje tváre. Michaela bola taká milá a prijala ponuku na rozhovor. Dozviete sa čo ju inšpirovalo k napísaniu tohto príbehu, čo to o jej postavách a ešte mnoho ďalšieho. :)

1. Ďakujem veľmi pekne, že ste prijali ponuku na rozhovor, 18. septembra vám vychádza kniha Všetky moje tváre. Je to vaša prvotina?

Kniha Všetky moje tváre je mojou prvotinou. Písať som ju začala už dávno ešte pod názvom Siete z času v projekte Mámtalent. Ja ďakujem Vám za poskytnutý priestor a môj prvý rozhovor v živote z tej opačnej strany. :) 

2. Ako by ste svoju knihu charakterizovali?

Moja kniha je príbeh so súčasnosti, s dávkou tajomna a mystiky a s piatimi zastávkami v minulosti. Hlavná postava Nina má za sebou bolestné udalosti, ktorých následkom sú zvláštne cesty do histórie. Čitateľ sa spolu s Ninou prenesie do starovekého Egypta, feudálneho Uhorska, Španielska v dobe inkvizície, viktoriánskeho Anglicka a do Nemecka počas 2.sv. vojny.

3. Čo vás inšpirovalo k napísaniu tohto príbehu?

Zaujímam sa o reinkarnáciu, fascinujú ma minulé životy a odmietam prijať fakt, že žijeme len tu a teraz.  A práve to v spojitosti s láskou k histórii mi vnuklo nápad napísať knihu, kde sa to bude prelínať. Keď som písala o nejakom období snažila som sa úplne do neho vžiť a predstaviť si, aké asi bolo, aká bola atmosféra, ľudia… Ale od nápadu ku knihe bola veľmi dlhá a ťažká cesta. 

4. Obľúbili ste si niektorú z postáv? Inšpirovali ste sa reálnymi ľuďmi alebo sú vaše postavy čistá fikcia?

Nemám špeciálne obľúbenú, hoci k Alžbete Bathory ma to vždy zvláštnym spôsobom viac priťahovalo:) Takmer všetky postavy sú vymyslené. Samozrejme až na príbeh o Alžbete Bathory, ktorá je známou postavou nielen u nás. V ňom som ponechala mnoho skutočných postáv, iba môj dej sa uberá trochu inou cestou ako ten známy krvavý a aj jakubiskovský. Čo však neznamená, že si iné teórie nevážim. Reálnou postavou je aj Luis I., následník španielskeho trónu v príbehu o kurtizáne. Môj príbeh je len fikciou. Pri vytváraní fiktívnych postáv som sa v niektorých prípadoch inšpirovala skutočnými ľuďmi, požičiavala som si mená, priezviská, či niektoré vlastnosti a pri postave bohémskej maliarky Laury som sa nechala uniesť viac. Spomenula som si na spolužiačku so strednej s rovnakým krstným menom, ktorá mala rovnaké záľuby i podobnú povahu a s ktorou sme všetky spolužiačky po strednej stratili kontakt.

5. A na záver. Čo by ste odkázali svojimi čitateľom? Ako by ste ich prilákali, aby si vaši knihu prečítali?

Mojím prianím je, aby si čitatelia knihu užili, aby ich zaujala a aby sa dokázali ponoriť zo súčasného sveta do toho, ktorý je už históriou. Aby v nich vzbudila emócie. Veľmi by som si želala, aby dokázali precítiť atmosféru období minulosti a konania ľudí v nej. Prajem im príjemné čítanie. :)

Ešte raz ďakujem za rozhovor. :)

Ja taktiež ďakujem autorke za rozhovor a prajem jej z jej knihou veľa úspechov a samozrejme ešte veľa ďalších kníh. A neviem ako vy no ja sa po tejto knižke rozhodne porozhliadnem. :)

***
O knihe:
 

Anotácia: Aké je to prežiť vlastnú smrť? Nina Ráczová to vie. A niečo medzi nebom a zemou rozhodlo, aby vedela ešte viac. Jej život ovládnu tajomné vízie, v ktorých žije životy iných žien v iných storočiach. Prečo žije život Neure-Merit, druhej ženy faraóna v starovekom Egypte, prečo musí prežívať bolesť grófky Alžbety Bátoriovej, keď prichádza o deti i muža, prečo cíti tyranské ruky svojho manžela ako lady Violette vo viktoriánskom Anglicku? Čo sa s ňou vlastne deje a prečo?