Archívy kategórií: 5 hviezdičiek

Darina Hamarová – Slzy muža

Slzy užaAutor: Darina Hamarová
Názov: Slzy muža
Počet strán: 200
Rok vydania: 2014
Vydavateľstvo: Motýľ
Anotácia: Strhujúci príbeh o láske a zločine inšpirovaný skutočnými udalosťami!
Nezávislý novinár dostane od svojej tajnej lásky, šéfredaktorky Jany, úlohu, ktorá je preňho veľkou profesionálnou výzvou. Venuje sa prípadu spred dvadsiatich rokov, keď boháča Michala odsúdili za znásilnenie a vraždu jeho mladej priateľky. Preniknúť za Michalovu hrubú stenu nedôvery k vonkajšiemu svetu nie je jednoduché, no v mene lásky k zavraždenej dievčine napokon redaktorovi otvorí dvere do svojho domu i do vlastného vnútra. Giu postupne odhaľuje nové fakty, ktoré ho šokujú. Kladie si otázku, či milovať je zločin a či láska a hriech idú ruka v ruke. Napokon si uvedomí, že nič nemusí byť také, ako sa zdá, a že aj spravodlivosť môže byť slepá…

Slzy muža sú knižnou prvotinou vychádzajúcej autorky Dariny Hamarovej. Táto útla knižkaprisoner-reflecting je inšpirovaná skutočnými udalosťami, čo môže byť jedným z dôvodov, pre ktorý sa krátko po svojom vydaní dočkala takých skvelých ohlasov zo strany čitateľov. Priznám sa, že zmienka o skutočnom prípade vraždy z deväťdesiatych rokov, s ktorým sa v Slzách muža stretávame zaujala aj mňa a ja som sa rozhodla dať knižke Dariny Hamarovej šancu a prečítať si ju.

Hlavnou postavou príbehu je Giu, novinár na voľnej nohe, ktorý nepatrí medzi tých najpublikovanejších, no občas sa mu vďaka kamarátke Jane podarí nejaký ten článok uverejniť. Keď za ním príde s námetom na článok, ktorým je rozhovor s nedávno prepusteným väzňom Michalom odsúdeným za znásilnenie a vraždu, ktorý bol po osemnástich rokoch prepustený na podmienku váha no napokon ponuku prijme. Práve táto vražda a rozhovor s údajným vrahom sa stal ústredným motívom celej knihy.

the-journalist-s-guide-to-twitter-b76f52d0c4Okrem Michalovho príbehu dala autorka priestor aj príbehom ostatných postáv, čo ja hodnotím veľmi pozitívne pretože neboli len plochými charaktermi ale práve vďaka tomu, že sme sa dozvedeli čo to z ich minulosti získali hĺbku. Dozvedeli sme sa tak viac o minulosti nielen hlavného hrdinu, ktorým je Giu ale aj o jeho kamarátke šéfredaktorke Jane či advokátovi Lukym i ďalších ich známych a spolužiakoch zo školy. Bolo to príjemným spestrením Michalovho rozprávania z vyšetrovania vraždy, na ktoré som sa po každej takejto pauze tešila a bola naň viac zvedavá.

Autorka nám jeho príbeh dávkuje postupne po malých častiach, čím svojich čitateľov drží v
napätí a váhaní, či je naozaj Michal vrahom alebo je nevinný. Ja osobne som takisto ako Giu miestami váhala a nebola si istá, či Michal vraví pravdu alebo klame a skutočne spáchal čin, za ktorý bol odsúdený. Ale ak pre niečo platí to známe ” nie je všetko také ako sa zdá” tak rozhodne pre Michalov príbeh.

Musím sa priznať, že ma táto knižka skutočne prekvapila. Bola napísaná veľmi pútavo a jaman-on-bench som len ťažko dokázala uveriť tomu, že je autorkynou prvotinou pretože tomu naozaj nič
nenapovedalo. Príbeh je pútavý, napínavý avšak autorka ho dávkuje postupne a tak čitateľovi nedovolí knihu odložiť, kým ju nedočíta a takisto to bolo aj u mňa skrátka som knihu nedokázala položiť nedočítanú.

Slzy muža sú skrátka vydarenou prvotinou, ktorú môžem len a len odporúčať. Ak po nej siahnete isto neoľutujete. A za seba budem len dúfať, že nám autorka už čoskoro prinesie ďalší príbeh, ktorý bude rovnako skvelý. Už teraz sa neviem dočkať ďalších jej kníh, po ktorých isto siahnem.

Moje hodnotenie:5 pandas

Za poskytnutie recenzného výtlačku knihy veľmi pekne ďakujem autorke. 

J.R. Wardová – Chamtivosť (Pád anjelov #1)

Autor: J.R. Ward
Originál názov: Covet
Počet strán: 432
Rok vydania: 2013
Vydavateľstvo: IKAR
Anotácia: „Jim Heron, ty sa postaráš o spásu sveta.“
Osamelý štyridsiatnik Jim Heron nevie nič o vykúpení ani v také niečo neverí – jeho profesiou sa stala pomsta a hriech považuje za relatívny pojem. Všetko sa zmení, keď sa z neho stane padlý anjel a jeho úlohou je spasiť duše siedmich ľudí, ktorí podľahli niektorému zo siedmich smrteľných hriechov. Odmietnutie poslania neprichádza do úvahy.
Vin diPietro celkom prepadol obchodovaniu a hromadeniu majetku. Až v kritickej chvíli zasiahne osud a do cesty mu privedie neústupčivého samozvaného záchrancu Jima Herona a príťažlivú ženu. Pod ich vplyvom Vin postupne spochybňuje svoje pôvodné zásady aj životný cieľ. Keď si naňho začne robiť nárok zákerná temná sila, Vin sa rozhodne spolupracovať s padlým anjelom. Nielen preto, aby si získal lásku, ale predovšetkým aby očistil vlastnú dušu.

Nebo a peklo proti sebe bojujú už celé storočia. Boj, ktorý by sa už dal prirovnať k futbalovému zápasu. Stále bez jasného výsledku a tak je na čase zmeniť taktiku. Obe strany sa musia dohodnúť na jednom hráčovi, ktorý rozhodne o celkovom výsledku. Na hráčovi, ktorý nie je ani anjel ani démon. Je človek, v ktorého vnútri sa skrýva zlo no samozrejme aj dobro. A je len na ňom ako tento boj i samotný svet skončí. Avšak treba podotknúť, že peklo nikdy nehrá fér.

Týmto hráčom v poli sa stáva Jim Heron, štyridsiatnik s nejasnou minulosťou, ktorý od života veľa neočakáva. Prakticky chce mať len pokoj od toho predchádzajúceho a viesť nový a tichý život. Jeho úlohou je zachrániť sedem duší pred siedmymi smrteľnými hriechmi (náročná úloha). Spočiatku som nevedela, čo si o Jimovi myslieť, nevedela som či mi ako postava sadne. No postupne vďaka svojmu konaniu si ma získal a ja som pasáže, kde sa objavoval zbožňovala.

Prvým kandidátom na spásu duše je Vin DiPietro. Vin má všetko, čo si len človek môže zaželať. Má krásnu priateľku, luxusné bývanie, parádne auto i oblečenie. Je skrátka boháč, a je si toho veľmi dobre vedomý a práve tým sa stáva terčom pre prvý zo smrteľných hriechov – chamtivosť. Vin takisto ako Jim má svoju temnú minulosť, ktorú si dobre stráži a skrýva (avšak nie večne). Vina som od začiatku vnímala ako nafúkaného zbohatlíka, ktorý pomaly sám nevie, kam by svoje neskutočné peniaze vrazil. Nečakala som, že sa môj názor postupne zmení a Vin sa stane ďalšou mojou obľúbenou postavou. Bolo zaujímavé sledovať jeho premenu od zbohatlíka k obetavému človeku a to ako jeho zmýšľanie dokázala zmeniť láska k žene.

A spomínanou ženou je ďalšia postava, ktorú som so v tejto knihe obľúbila a to Mária-Tereza. Mária-Tereza je slobodná matka, živiaca sa najstarším remeslom v nočnom klube Železná maska. Žije pod falošnou identitou a skrýva sa pred svojím bývalým manželom, na ktorého by najradšej zabudla no žije v neustálom strachu, že sa jedného dňa objaví. Práca, ktorou sa živí síce nepatrí medzi tie, ktorými by sa človek chcel chváliť no chápala som prečo si vybrala práve prostitúciu. Ktoré iné zamestnanie by jej poskytlo anonymitu, ktorú tak potrebovala a akým iným spôsobom by zarobila viac peňazí na to aby uživila svojho syna a bola schopná splácať svoje dlhy. Akokoľvek by ju niekto chcel odsúdiť, nedá sa to pretože sa snažila v prvom rade chrániť svojho syna najlepšie ako vedela.

Samozrejme sú tu aj ďalšie zaujímavé charaktery, ktoré isto stoja za pozornosť. Takými sú aj Adrian a Eddie, Jimovi spolupracovníci, vďaka ktorým som si v knihe užila nejednu humornú situáciu. Ich hlášky ma vždy pobavili. Nedalo sa si ich neobľúbiť. Ďalším zaujímavým charakterom bola Devina – Vinova priateľka. Tá ma teda absolútne prekvapila. Nemyslela som si síce, že je nejaké neviniatko no to čo sa z nej vykľulo som nečakala.

„A má rádio, však?“ spomenul si Adrian a začal si precvičovať hlas. Pripomínal losa, ktorý sa dal škrabkať po chrbte strúhadlom. Jim otvoril dvere a potriasol hlavou. „Ako to vydržíš?“ spýtal sa Eddieho.
„Vďaka selektívnej nahluchlosti.“
„Nauč ma to, majster Yoda.“

Chamtivosť sa zaoberá tematikou anjelov a démonov nečakajte však presladené riadky ako v young-adult trhákoch. Chamtivosť je určená inej vekovej kategórií, je totiž knihou pre dospelých. Príbeh sa začína pozvoľna a autorka nám v prvej tretine knihy predstavuje jednotlivé postavy takže ja som osobne tento pomalý štart nevnímala ako niečo, čo by bolo na škodu. Práve naopak. Kniha si však svoje pomalé tempo rozhodne neponecháva. Autorka postupne pridáva na tempe a dej od strany k strane graduje. Práve týmto stupňovaním sa u mňa kniha zaradila medzi tie, ktoré som skrátka nevedela dať z rúk.

Kniha obsahuje nielen lásku, ktorá vôbec nepôsobí silene alebo umelo ale i sex a erotiku, ktorá samozrejme k vzťahu patrí. Autorka ňou vzťah v knihe doplnila a podáva ju čitateľom postupne takže vám isto nebude prekážať a nebude ani v dejovej línií prebíjať to, o čo v knihe ide v prvom rade.

Chamtivosť je prvou knihou zo série Pád anjelov od J.R. Wardovej, ktorá je v našich končinách známa vďaka sérií Bratstvo čiernej dýky. V knihe nám autorka ponúka napätie, humor, lásku, erotiku a samozrejme i nadprirodzeno. Vďaka všetkým týmto prvkom ako aj skvelým charakterom sa pre mňa kniha stala veľmi slušným štartom série. Kniha mi priniesla len jedno jediné sklamane a ním bol moment, kedy som dočítala poslednú vetu pretože záver ma skrátka nútil pýtať sa, čo bude ďalej no ale na túto odpoveď si budem musieť počkať do budúceho roka, kedy by mal v preklade vyjsť druhý diel tejto série.

Moje hodnotenie:

Za poskytnutie reading copy výtlačku knihy sa chcem poďakovať vydavateľstvu IKAR. Kniha Chamtivosť vychádza 11. novembra 2013 a objednať si ju môžete TU.

Dolores Redondová – Neviditeľný strážca

Autor: Dolores Redondová
Originál názov: El Guardián Invisible
Počet strán: 360
Rok vydania: 2013
Vydavateľstvo: IKAR
Anotácia: Na brehu rieky Baztán v navarrskom údolí objavia nahé telo mladého dievčaťa v zvláštnej polohe. Prípad zarážajúco pripomína nedávnu vraždu. Aká bytosť má na svedomí smrť mladých dievčat a prečo ich rituálne zabíja? Miestnych obyvateľov ovláda strach, zdá sa, že dávne baskické legendy ožívajú. Vyšetrovaním poveria inšpektorku z oddelenia Kriminálnej polície Amaiu Salazarovú. Stopy ju privedú späť do rodného Elizonda, odkiaľ sa kedysi snažila navždy uniknúť. Traumatické zážitky a ponuré rodinné tajomstvo sa opäť vynárajú. Amaiu prenasleduje vlastná minulosť, závisť kolegov, no ešte väčším nepriateľom je čas. Hrozba, že vrah udrie znova, je silná.

Krimi nie je obvykle žáner, ktorý cielene vyhľadávam no pri tejto knihe som si povedala, že si ju prečítať skrátka musím. Už podľa obálky a anotácie znela skvelo a sľubovala čosi viac ako klasickú detektívku.

Elizondom sa šíri strach. Strach z vraha, ktorý ma na svedomí už dve mladé dievčatá, ktoré ani nedostali šancu dospieť. Kto je tento vrah, ktorý najskôr dievčatá uškrtí a potom aranžuje do podoby, ktorá v jeho chorej mysli zosobňuje nevinnosť a čistotu? Tieto a mnohé ďalšie otázky si kladie inšpektorka Amaia Salazarová, ktorá je poverená vyšetrovaním tohto zvláštneho prípadu. Amaia sa však s nevôľou vracia do svojho rodného mesta, v ktorom bude čeliť nielen vrahovi ale i svojej vlastnej minulosti, ktorú chcela navždy pochovať.

Amaiu som si takmer hneď obľúbila. Je to sebavedomá, odvážna, rozhodná žena, ktorá absolvovala pobyt a kurzy na Akadémií FBI v Quanticu –tým sa aj  neskôr stala tŕňom v oku niektorých svojich kolegov, ktorí ju považovali skôr za arogantnú karieristku no nevideli to čo Amaia skrývala hlboko vo vnútri, traumu, na ktorú sa pokúšala zabudnúť, no ktorá sa po príchode do Elizonda vyplavuje postupne na povrch.  Práve návraty do jej detstva sa stali mojimi obľúbenými časťami knihy a na každý ďalší dielik do skladačky, ktorá objasňovala jej minulosť som sa tešila. Minulosť, ktorú nám totiž odhaľujú nie je najružovejšia a už vôbec nie je minulosťou, ktorú by malo prežívať malé dieťa.

Okrem Amaie ma zaujali i ďalšie postavy, ktoré boli skutočne obľúbenia hodné. Či už to bol Amain manžel James, teta Engrasi alebo jej kolegovia Jonan a inšpektor Iriarte. I keď veľa sa o nich človek nedozvedel, pretože autorka im nedala veľmi veľa priestoru. Postavou, ktorú som však od začiatku  nemohla zniesť bola Amaina sestra Flora, dávno som sa nestretla s postavou, ktorá by ma tak iritovala svojou prítomnosťou v knihe ako ona. Flora nepatrí  medzi postavy, ktoré by som nemala rada pretože sú hlúpe ale skrátka preto lebo je to obyčajná mrcha a to teda riadna. Rozčuľovala ma každým svojím slovom, ktoré boli skôr pľuvaním jedu na Amaiu a svoje okolie.

Na začiatku som nevedela, čo ma v knihe čaká alebo čo od nej mám sama očakávať. Vedela som, že je to krimi, že sa tam vyskytuje vražda alebo teda séria vrážd no tým moja vedomosť končila. No autorka ma prekvapila kniha totiž obsahovala omnoho viac.  Autorka do zdanlivo obyčajného príbehu votkala povery a mytológiu svojho kraja a tak kniha miestami získavala nádych nadprirodzena. Predstavila nám Basajauna, ktorý je akýmsi strážcom lesa alebo Mari – matku prírodu. Tieto prvky sa mi veľmi páčili až som sama začala pátrať, čo sú tieto bytosti zač.

Autorke sa úspešne darilo  ma držať v napätí počas celej knihy. Svojim pútavým štýlom ma skrátka držala v hrsti a ja som dychtivo otáčala stránky v snahe zistiť, kto je vrah, kto je ten, ktorý dokáže vykonať také zverstvá.  S pribúdajúcimi stranami a i obetami sa prípad čoraz viac zamotával a tak každý môj typ na vraha bol mylný. V druhej polovici knihy, keď bolo stále viac otázok ako odpovedí som už bola schopná za vraha považovať hádam aj súdneho lekára. Autorke sa podarilo skrývať predo mnou identitu vraha do poslednej chvíle. Odhalenie toho, kto je skutočne vrahom ma napokon šokovalo a ohromilo.

Neviditeľný strážca Dolores Redondovej nie je len tak obyčajným detektívnym príbehom, v ktorom ide len o riešenie prípadu. Skrýva v sebe čosi viac. Autorka ma touto knihou prekvapila ba dokonca ohúrila. Spočiatku som nemala prehnané očakávania no kniha mi dokázala svoje kvality a ja som bola napokon nadmieru spokojná.

Moje hodnotenie:
 Za poskytnutie reading copy výtlačku knihy sa chcem poďakovať vydavateľstvu IKAR. Kniha Neviditeľný strážca vychádza 21. októbra a objednať si ju môžete TU.

Danielle Trussoniová – Angelopolis

Autor: Danielle Trussoniová
Originál názov: Angelopolis
Počet strán: 256
Rok vydania: 2013
Vydavateľstvo: IKAR
Anotácia: Odkedy Verlaine naposledy videl Evangelinu vzniesť sa z brooklynského mosta, uplynulo vyše desať rokov. Jej krídla boli preňho symbolom zrady, ktorá ho stále máta. Stal sa z neho elitný lovec anjelov Angelologickej spoločnosti a cieľavedome a s oddanosťou sa venuje svojmu poslaniu pochytať, uväzniť a zlikvidovať Evangelinin druh.
Keď sa však Evangelina pred ním znenazdajky zjaví na tlmene osvetlenej parížskej ulici, Verlaine si uvedomí, že je svojou podstatou celkom iná ako ostatné bytosti, čo tak neľútostne prenasledoval. Vír pochybností a zmätku ešte zosilnie, keď mu ju spred nosa unesie anjel, už vyše storočia patriaci medzi Spoločnosťou najhľadanejšie bytosti. Nasledujúca naháňačka zavedie Verlaina a ďalších angelológov spod tieňov Eiffelovej veže cez cárske paláce v Sankt Peterburgu až hlboko do sibírskych gubernií a k brehom Čierneho mora. Čaká tam na nich pravda o Evangelininom pôvode – a sily, ktoré ich môžu priviesť k víťazstvu, alebo záhube.

I keď som Angelológiu, prvú knihu tejto série čítala temer pred tromi rokmi, už vtedy po dočítaní posledných riadkov som bola zvedavá na pokračovanie pretože mi bolo jasné, že takto to isto skončiť nemôže a že kniha bude určite mať dajaké pokračovanie. Napokon som sa predsa len dočkala a keď autorka ohlásila vydanie Angelopolisu bola som priam nadšená z tohto zistenia a vedela som, že po tejto knihe jednoznačne siahnem pretože moja zvedavosť nad pokračovaním príbehu nepohasla ani po tých pár rokoch.

Od posledných udalostí, ktoré sa odohrali v Angelológií prešlo už desať rokov. Evangelina objavila svoje rodinné dedičstvo a z Verlaina sa stal elitný lovec anjelov. A tým sa obaja ocitajú na opačných stranách barikády. Každý na strane nepriateľa toho druhého. No keď Evangelinu o desiatich rokoch uvidí v Paríži jeho city sa znova ozvú a on si uvedomí, že i napriek tomu čím Evangelina je a tomu, čím sa stal on ju stále miluje. A keď ju unesie Eno, z druhu emimov – bojových anjelov urobí všetko preto aby ju našiel.

Na rozdiel od Angelológie sa v Angelopolise dej nezameriava predovšetkým len na Evangelinu ale toči sa viac okolo Verlaina a ďalších členov angelologickej spoločnosti. Čo ja osobne beriem ako dobré rozhodnutie pretože pohľady viacerých postáv knihu príjemne spestrili. Evangelina sa v skutočnosti v knihe skôr vyskytuje než by bola ťažiskovou postavou deja i keď má samozrejme v celom príbehu svoju úlohu. Do popredia sa v knihe dostávajú nové postavy ako aj postavy, ktoré nám autorka predstavila už v Angelológií no nedostali toľko priestoru.

Kniha je písaná veľmi pútavým štýlom vďaka ktorému ma autorka takmer okamžite vtiahla do deja. Zo začiatku som sa samozrejme musela zorientovať v množstve druhov anjelských bytostí. Takisto ako v Angelológií i v Angelopolise nám pribúdajú nové informácie, nové teórie (niektoré sa mi páčili, pri niektorých som krútila hlavou a snažila sa ich bez povšimnutia prejsť) a odhaľujú sa hádanky z prvej knihy no i niektoré ďalšie pribúdajú.

Autorka vytvorila v skutku pútavý príbeh, ktorý v sebe preplieta mytológiu, históriu a vedu takým štýlom, že som veľakrát hľadela na stránky s otvorenými ústami a skladala pomyselný klobúk nad autorkinou fantáziou a schopnosťou skĺbiť všetky tieto prvky do pútavého čítania, ktoré som len s problémami odkladala z rúk.

Na rozdiel od svojej predchodkyne druhá kniha tejto série neobsahuje toľko opisov, ktoré mnohým mohli prísť zbytočné, nudné a boli pre nich jedným z kameňov úrazu tejto knihy. Naopak opisy vystriedalo množstvo dialógov vďaka ktorým kniha pôsobila dynamickejším dojmom.

Kniha je plná akcie, kým v prvej sme na ňu čakali do samotného záveru Angelopolis je akciou nabitý od samého začiatku a tá graduje do samého záveru, ktorý zasa autorka nechala otvorený a tým si pripravila pôdu pre ďalšie pokračovanie, ktoré si ten záver určite zaslúži a ja si naň rada počkám.

Angelopolis, druhý diel série z pera Danielly Trussoniovej je knihou plnou akcie zvratov, ktoré na vás čakajú každej strane, zmesi mytológie a histórie pri ktorej si začnete myslieť, že to čo autorka vymyslela tak mohlo skutočne byť a históriu nášho sveta skutočne písali potomkovia Strážcov ukrytí v najznámejších rodoch našich dejín. Angelopolis nie je knihou, ktorá by sadla každému no tí, ktorým sa páčila kniha Angelológia alebo majú radi záhady, anjelov, mytológiu, akciu a najlepšie všetky z týchto prvkov v jednom balíku určite si Angelopolis užijú rovnako ako ja.

Moje hodnotenie:

 Za poskytnutie reading copy výtlačku knihy sa chcem poďakovať vydavateľstvu IKAR. Kniha Angelopolis vychádza 13. augusta a objednať si ju môžete TU.

Lena Riečanská – Nebo peklo raj

Autor: Lena Riečanská
Počet strán: 224
Rok vydania: 2011
Vydavateľstvo: Motýľ

Anotácia: Život sa vie s nami pohrať. Raz sa cítime ako v raji, inokedy je to úplné peklo. Marcel padá z problému do problému. Keď stretne svoju životnú lásku, konečne dospeje, ibaže osud sa s ním nepríjemne zahrá a jeho šťastie sa rúca ako domček z karát. Agáta po dovŕšení osemnástky opúšťa detský domov. Usiluje sa zaradiť do bežného života. Nepripravená sa ocitne vo víre intríg a falše. Svoju lásku stretne za podivných okolností. Oddá sa jej bezhlavo, prehliada nedostatky aj spôsob života milovaného muža. Bezvýhradne ho obdivuje a nasleduje. Hrdinovia príbehu sa ocitnú na pokraji priepasti, keď potrebujú pevnú pomocnú ruku. Stihnú sa jej zachytiť? Znamená podaná ruka symbol neba, pekla alebo ich zavedie do pokojného raja?

Kniha Nebo peklo raj je knihou troch príbehov. V prvých dvoch sledujeme dvoch hlavných hrdinov – Marcela a Agáty. A čo tretí príbeh? V tom sa osudy týchto dvoch prepletú a my uvidíme ako to vyzerá, keď sa dvaja mladí ľudia s takou rozdielnou minulosťou stretnú.

Prvý príbeh je príbehom jedného z dvojice hlavných hrdinov – Marcela. Marcel nebol plánované dieťa on sa totiž svojim rodičom tak akosi pritrafil. A tak si povedali, že čo im Boh doprial o to sa postarajú no a samozrejme Marcel ako taký Benjamín rodiny bol parádne rozmaznávaný, prešlo  mu všetko, smel všetko a dostal všetko. Rodičia skrátka výchovu svojej najmladšej ratolesti absolútne nezvládli, čo sa samozrejme na jeho správaní pekne podpísalo. Už od začiatku som vedela, že Marcel mi nesadne práve pre to akej výchovy sa mu dostalo a to, čo z neho vďaka nej vyrastalo. Marcel bol prosto drzý, rozmaznaný fagan, ktorý sa nevedel vpratať do kože. Vždy, keď sa objavil jeho brat Jano som s ním súhlasila i keď sa na adresu svojho mladšieho brata nezdržal vulgarizmov mal pravdu no nik ho nepočúval.

Marcel preliezal z prúseru do prúseru a zázrakom sa mu vyhýbali následky jeho činov. Ja osobne som dúfala, že aspoň raz si vyžerie to čo si sám navarí no čas nakoniec ukáže sám a jeho činy samozrejme následky mať raz budú.

V druhej časti knihy zasa sledujeme príbeh druhej hlavnej hrdinky celej knihy Agáty Májovej. Agáta na rozdiel od Marcela nemala od narodenia na ružiach ustlané po pravde mala po narodení ustlané pod stromom a tak sa už v útlom detstve ocitla v detskom domove. Na rozdiel od Marcela nemala všetko, nemala prakticky nič no i napriek tomu z nej vyrástla skvelá mladá žena i keď s komplexom zo svojho výzoru. Po pravde som nechápala prečo si myslí, že nie je pekná ale, keď som ďalej čítala ako sa k nej správali deti v domove chápala som prečo sa v nej zakorenil pocit, že ju krása zďaleka obišla. No samozrejme Agáta bola krásna. Možno nebola vhodná na módnu prehliadku ani na obálku časopisu a mala aj istý hendikep no vnútornú krásu jej uprieť nemožno (i keď tú dnes berie do úvahy málokto).

Agáta si musela po odchode z domova nájsť svoje miesto vo svete a ja som jej držala palce pri každom nezdare som bola smutná s ňou, keď sa jej niečo podarilo tešila som sa. Od začiatku som jej skrátka držala palce. Našťastie sa našli ľudia, ktorí jej boli ochotní pomôcť. Možno si niekto povie aké je to nereálne, veď v dnešnej dobe takto realita nevyzerá no úprimne ak toto niekto povie asi mu nikto nikdy nezištne nepomohol (čo je škoda). Agáta bola skromná, milá a vďačná za každú drobnosť, za všetko čo jej kto v dobrom ponúkol a preto si ma jej príbeh získal omnoho viac ako príbeh Marcela, ktorý si nevážil nič, z toho čoho sa mu v živote dostalo.

Posledný príbeh, ktorý sa v knihe nachádza je ako som spomínala príbehom, kde sa Marcel a Agáta stretnú. Sama som bola zvedavá ako dopadne, keď sa stretnú osobnosti s tak rozdielnou minulosťou a tak rozdielnou výchovou. Ona – tichá, skromná a on – rebel. No a ako to dopadlo? To prezrádzať nebudem. Dozviete sa to ak knihu otvoríte.

Všetky príbehy, ktoré boli v knihe obsiahnuté mali dačo do seba. Pri jednom som mala chuť hlavnej postave zakrútiť krkom prípadne mu dať pár výchovných, dúfala, že sa spamätá a krútiac hlavou sledovala ako to s ním ide parádne z kopca. V ďalšom som hrdinke držala palce, sledovala ako si hľadá svoje miestočko vo svete, prácu, sledovala jej nezdary, ako jej závistlivci hádžu polená pod nohy ale i to ako jej tí dobrí podávajú pomocnú ruku.

Do knihy Nebo peklo raj som sa pustila na základe anotácie. Vlastne, keď nad tým tak uvažujem v prvom rade  za to môže rozprávanie samotnej autorky, po ktorom som si povedala – tak toto si musím prečítať. Téma ma zaujala a ja som verila, že ma kniha bude baviť a veru nesklamala som sa.  Kniha ma zaujala od prvých viet až po poslednú bodku.

Kniha sa mi čítala veľmi dobre, vlastne som ju doslova hltala, pretože je písaná sviežim a pútavým štýlom. Hádam ani nebolo miesto, kde by som sa nudila a musela sa premáhať v pokračovaní. Prevracala som stránky neschopná ju odložiť, pretože som jednoducho chcela vedieť ako príbeh, ktorý na 224 stránkach autorka rozpovedala, dopadne.

Nebo peklo raj je prvou knihou od Leny Riečanskej, ktorá sa mi dostala do rúk. No isto nieje poslednou knihou, po ktorej id tejto autorky siahnem. Už teraz sa teším na ďalšie knihy, ktoré ma čakajú a ďalšie, ktoré autorka ešte len chystá.

Moje hodnotenie: 

Gabriele Amorth – Posledný exorcista

Autor: Gabriele Amorth
Originál názov: L’ultimo esorcista
Počet strán: 244
Rok vydania: 2012
Vydavateľstvo: Don Bosco

Anotácia: Páter Amorth v dlhom rozprávaní upozorňuje na hroznú skutočnosť: Po viac ako 160 000 vykonaných exorcizmoch rozpráva najváženejší exorcista Katolíckej cirkvi o svojom dlhom zápase proti satanovi. Pri otvorenom rozhovore vychádzajú na povrch znepokojujúce podrobnosti: satan prebýva vo Vatikáne; mágia, špiritizmus a povery stoja za vraždou rehoľnej sestry; fenomén počtu posadnutých detí rastie; zápas proti zlu, ktorý sa začal pri vzniku sveta, bude trvať až do konca vekov a my sa nachádzame už pred poslednou bitkou. Páter Amorth v dlhom rozprávaní upozorňuje na hroznú skutočnosť: Cirkev už viac neverí v existenciu diabla, biskupi nemenujú nových exorcistov vo svojich diecézach a niet viac mladých kňazov, ktorí by boli ochotní naučiť sa náuku a prax oslobodenia duší. Posledný vatikánsky exorcista nemá nasledovníkov, ale pole zápasu proti temným silám nemôže zostať opustené.

Po knihe Rituál  od Matta Baglia som sa rozhodla siahnuť po ďalšej knihe, ktorá sa zaoberá témou exorcizmu, tento krát je to kniha od jedného z najváženejších exorcistov Katolíckej cirkvi – pátra Gabriela Amortha, ktorý sa v knihe Rituál taktiež spomína.

„Buďte triezvi a bdejte! Váš protivník, diabol, obchádza ako revúci lev a hľadá, koho by zožral.“

(1 Pt 5, 8-9)

Posledný exorcista je kniha plná skutočných príbehov a skúseností pátra Amortha čoby exorcistu ako aj udalostí, v ktorých diabol hral významnú úlohu. Podaktorí si možno povedia, že niektoré udalosti v knihe sú smiešne a už vonkoncom nemôžu byť reálne no ja im verím. Každému  jednému stretu pátra Amortha s diablom, každému exorcizmu i nenávistnému pohľadu ľudí pod vplyvom démonov.

Pri knihách ako je táto si uvedomujem aký obrovský vplyv na svet má diabol akú „skvelú“ prácu odvádza, všetky nepokoje vraždy, zloba všetko je jeho majstrovským plánom ako ľudí dostať čo najďalej zo správnej cesty, zviesť ich na cestu ktorá vedie priamo do zatratenia.

Páter Amorth zvádza každodenný boj s kniežaťom tohto sveta, otcom lži – samotným diablom. Pri jeho skúsenostiach s týmto zápasom, ktoré sú opisované v knihe mi často krát behal mráz po chrbte, nemo som hľadela na stránky a nechápala ako je také niečo možné no verila som tomu, že je to skutočné. Je rozdiel vidieť film, kde je vám diabol predostretý ako akási komická postava prípadne rohatá figúrka, ktorá má od reality veľmi ďaleko a sledovať ako prehovára ústami ľudí, ktorých posadne, vidieť nenávistné pohľady, ktoré patria bytosti zo samotného pekla a nie človeku. Už len z opisov v knihe ma striasalo takže si neviem predstaviť aké to musí byť ak ste niečoho takého priamym účastníkom.

No neboli to len strach, zdesenie, ľútosť,  ktoré som cítila počas čítania ale aj nádej. Nádej, že nie sme diablovi ponechaní napospas. I keď sme ním pokúšaní, trápení a niektorí i posadnutí nie sme sami. Nikdy nie sme sami, Boh nás neopúšťa a aj z trápenia, ktoré môžeme prežívať môže vzísť niečo, čo nás posunie ďalej bližšie k tej správnej ceste.

Toto všetko táto útla knižka obsahuje, skutočné udalosti, skúsenosti exorcistu zápasiaceho so samotným zlom, ukážky vplyvu diabla na náš svet, ktoré si možno ani neuvedomujeme no nie je to práve jeho víťazstvo? Vplývať na nás nebadane aby sme si ani neuvedomili, že to čo nás ovplyvňuje je zlo? Knihu môžem len a len odporúčať tým ktorých táto téma zaujíma a ja osobne si asi nájdem aj ďalšie knihy pátra Amortha.

Moje hodnotenie:

Guillermo del Toro, Chuck Hogan – Večná noc (Upírska trilógia #3)

Autor: Guillermo del Toro, Chuck Hogan
Originál názov: The Night Eternal
Počet strán: 304
Rok vydania: 2012
Vydavateľstvo: IKAR

Anotácia: Od vypuknutia upírskej nákazy prešli dva roky. Svet sa navždy zmenil. Na zemi vládne nukleárna zima, bledé slnečné lúče sotva preniknú cez hrubú vrstvu tmavých mračien, aj to iba na dve hodiny denne. Planétu ovládajú nemŕtve monštrá, ľudská populácia je drasticky zredukovaná a veľkú časť z tých, čo prežili, chovajú upíri ako dobytok na krv v špeciálnych farmách. Budúcnosť ľudstva leží v rukách vyčerpanej skupinky vzbúrencov a Quinlana, napolo upíra, napolo človeka. Duchovný vodca odporu Ephraim Goodweather bojuje aj o život svojho syna Zacharyho, s ktorým má zlovestný Majster diabolský plán. S blížiacim sa okamihom konečného rozhodnutia sa ukáže, či je naozaj medzi vzbúrencami zradca a kto je ochotný vyčistiť od pliagy zem aj za cenu vlastného života.

RECENZIA MÔŽE OBSAHOVAŤ SPOILERY Z PREDCHÁDZAJÚCICH ČASTÍ

Ocitáme sa vo svete zničenom jadrovými výbuchmi, dva roky po rozpútaní upírskej nákazy. Vo svete, ktorému vládne nukleárna zima a upíry na čele s Majstrom. Ocitáme sa v bezútešnom svete knihy Večná noc, ktorá je treťou a zároveň záverečnou časťou Upírskej série od Guillerma del Tora a Chucka Hogana.

Skupina rebelov z predchádzajúcich dvoch kníh pokračuje vo svojom boji s vodcom upírov – Majstrom. Snažia sa zvrátiť nadvládu upírov nad Zemou avšak to je skutočnosť, ktorá sa dá zmeniť len ťažko. Svet sa zmenil. Slnečné svetlo na povrch zeme preniká len na niekoľko hodín denne, po celom svete vznikli tábory až nápadne sa podobajúce na koncentračné tábory z obdobia druhej svetovej vojny, v ktorých sú ľudia chovaní ako dobytok a využívaní len na jediné – krv.

Kým v prvej i druhej knihe mi sadli všetky postavy a bola som nanajvýš spokojná s ich počínaním tu som mala drobné výhrady. Doktor Ephraim Goodweather je prvý na rane, ktorého sa tieto výčitky týkajú. Oddelil sa od skupiny a utápa sa v sebaľútosti nad stratou svojho syna Zacka, ktorého uniesla jeho matka – premenená na upíra. Kým v predchádzajúcich knihách som ho mala rada tu som mala sto chutí mu jednu vylepiť, aby sa spamätal prestal sa umárať a jednoducho niečo robil, hocičo pretože tá sebaľútosť a tie depresívne výlevy ma nanajvýš otravovali.

Ďalším v poradí je Zack Goodweather (no asi to je v rodine), ktorého som takisto ako jeho drahého otecka mala chuť kopnúť do členka. Dobre chápem, že nemôže byť rovnaký ako pre dvomi rokmi hlavne za okolností, ktoré na to mali výrazný vplyv – bez otca, s mamou si veľa nepotrkoce a jeho takmer jedinou schopnou spoločnosťou je Majster. No i napriek tomu sa mi zmena v Zackovom správaní absolútne nepáčila, tváril sa ako princ, čo v ňom Majster výrazne podporoval, dostal všetko, čo chcel presne toto všetko sú veci, ktoré vás isto dokážu zmeniť, no k dobrému to nie je a možno bol Zack jednoducho zmätený no mne i tak nesympatický.

Samozrejme je tu postava, na ktorú jednoducho v tejto sérií nedám dopustiť a tou je Quinlan. Quinlan je síce upír no hádam nikto netúži zničiť Majstra tak veľmi ako on. Má na to samozrejme pádny dôvod. Neobjavoval sa síce v knihe tak často ako by som chcela no zakaždým to stálo za to. Mám pocit, že nebyť jeho zásahu v niektorých situáciách tak žiadna skupina rebelov už neexistuje a Majster si užíva svoj triumf.

Samozrejme, že sú tu aj ďalší členovia odporu, ktorých osud mi nebol ľahostajný, či už to bola Nora, Fet alebo Gus všetci sa snažili a po pravde dreli omnoho viac ako Eph, ktorého dôvody na absolútnu nečinnosť som už spomínala.

Nedá mi nespomenúť časti knihy, ktoré som si obzvlášť užívala. Týmito časťami bolo každé Intermezzo. Každé jedno poodhaľovalo pozadie celého príbehu, ktorý siahal dokonca až do biblických čias.

Autorská dvojica Guillermo Del Toro a Chuck Hogan touto knihou dokázali bravúrne uzavrieť celú Upírsku trilógiu a ja len skladám pomyselný klobúk, pretože odhalenia, ktoré si pre nás pripravili do poslednej knihy som skutočne nečakala a sledovala som ich s otvorenými ústami. I keď náznaky niektorých skutočností boli badateľné už v knihe druhej jednoducho som im neprikladala dôležitosť pretože mi prišli tak trochu absurdné no v konečnom dôsledku boli v tomto príbehu veľmi reálne.

Kniha Večná noc je po zvážení všetkých kladov a záporov brilantným ukončením upírskej série z pera Guillerma Del Tora a Chucka Hogana. Je knihou so skvelo premysleným príbehom, ktorý po všetkých stránkach ulahodil mojej čitateľskej duši a knihou, ktorú som doslova hltala, dychtivo čítala stranu za stranou a čakala na záver, ktorý ma totálne šokoval. Autorom pripisujem plusový bod a vám, ktorí máte dosť romantických upírov a považujete upírov skôr za krvilačné príšery túto sériu odporúčam.

Moje hodnotenie:

Tosca Lee – Démon: Memoáre

Autor: Tosca Lee
Originál názov: Demon: A Memoir
Počet strán: 288
Rok vydania: 2012
Vydavateľstvo: Kumran

Anotácia: Jeden večer všetko zmení. Po nedávnom rozvode Clay zápasí s pocitom bezcieľnosti a depresie. Práca redaktora v malom bostonskom vydavateľstve ho už neuspokojuje, byt má zariadený len provizórne a jeho životu chýba zmysel – až kým ho jedného večera nevyhľadá Lucián. Jednoduché slová: Porozprávam ti svoj príbeh a ty ho napíšeš a vydáš, obrátia jeho život hore nohami. To, čo sa začína ako záhada, sa čoskoro zmení na chaotickú posadnutosť, keď sa Clay pokúša poskladať si Luciánov temný príbeh lásky, túžby a milosti – len aby zistil, že démonov príbeh sa stal jeho vlastným príbehom. A potom už záleží len na jedinom: ako sa príbeh skončí.

Tu povedal Boh: „Buď svetlo! a bolo svetlo. Takto znejú jedny z prvých slov knihy Genezis, úvodnej knihy Biblie. Avšak, čo bolo skôr ako nad našimi hlavami Elohim zažal žiarovku, ktorá preťala dovtedajšiu tmu? Čo bolo predtým ako sme sa na scéne objavili my – ľudia?

Kniha sa však nezačína týmto momentom ani udalosťami, ktoré mu predchádzali ale v súčasnosti. Je vyrozprávaný z pohľadu Claya, redaktora v bostonskom vydavateľstve. Clay je sklamaný životom. Snaží sa vyrovnať s rozvodom so svojou manželkou Aubrey. Život je preňho potácanie sa medzi depresiou, hľadaním cesty, zmyslu svojej existencie a naplnením v práci, ktorá však žiadne neprináša. Všetko sa zmení, keď do jeho života vstúpi záhadný Lucián, ktorý mu dá jednoduchú ponuku alebo možno nariadenie.

„Porozprávam ti svoj príbeh a ty ho napíšeš a vydáš.“

Spočiatku ho Clay považuje za spisovateľa, ktorý sa chce ľahko a rýchlo dostať k vydaniu svojej knihy no postupne zisťuje, že pravda je niekde inde a Lucián nie je človek.

Lucián je totiž padlý anjel – démon a to, čo sa rozhodol Clayovi rozpovedať je jeho životný príbeh, jeho memoáre. Lucián pôsobí sympaticky má charizmu no netreba zabúdať, že je démon a ako taký nenávidí hlinenú rasu čiže nás ľudí (clay – hlina), čo dal v knihe neraz jasne najavo.

Luciánov príbeh začína v Edene ešte pred tým ako sme sa na scéne objavili my. Ocitáme sa medzi anjelmi, ktorí boli v tej chvíli dobrí, verní Elovi i Lucifer, bol dobrý a uvedomoval si svoje postavenie medzi anjelmi. Ako sa vraví pýcha predchádza pád a tak bol Lucifer spolu s anjelmi, ktorý sa ho rozhodli uctievať ako boha zvrhnutý a Bohom zatratení. Od tohto okamihu príbehu môžeme sledovať ako démoni sledujú každý Elov krok, prostredníctvom Luciána môžeme takmer vžiť do toho, čo cítil on. Avšak po smútku nad svojimi anjelmi sa El rozhodol vyriecť známe – buď svetlo a vytvoriť Eden nanovo a stvoriť niečo nové niečo čo s obdivom sledovali aj padlí anjeli. Stvoril zem, faunu. flóru a na prekvapenie padlých vdýchol do hliny život a bol tu prvý človek – Adam. Tu sa začína zášť voči hlinenej rase.

Démoni sa správali ako prvorodené deti, ktorým pribudol nový súrodenec a rodičia im v tom momente začnú venovať menej pozornosti. Žiarlia, závidia, nenávidia, hľadajú čím by ľudí v Elových očiach znehodnotili.

„Dovoľ, aby som ti niečo povedal: Ospravedlnenia sú smiešne. V polovici  prípadov sú  neúprimné. A aj vtedy, keď nie sú, to, čo raz urobíš, sa už  ničím nedá odčiniť.“

Prostredníctvom Luciánovho rozprávania prechádzame tými najdôležitejšími udalosťami nielen kresťanstva ale i samotných dejín. Avšak kým zo začiatku bol príbeh pokojne rozpovedaný ako strany pribúdali dej sa stupňoval príbeh bol útržkovitý a najväčšej obete Boha vo vzťahu k ľudom sa venuje veľmi málo a unáhlene, čo mi bolo tak trochu ľúto.

Musím sa priznať, že som sa pri tejto knihe neubránila ani slzám. Ale nie slzám ľútosti to vonkoncom nie. Kniha ma primäla zamyslieť sa a uvedomiť si aké neskutočné šťastie my – hlinená rasa máme. Aké obrovské šťastie a milosť nás sprevádza i keď si to sami veľakrát neuvedomujeme. Anjeli sklamali Ela a boli zatratení, zavrhnutí, no my? Zrádzame ho neustále – vedome, nevedome, klameme, staviame sa mu chrbtom a on nám i tak trpezlivo všetko odpúšťa neodvráti sa od nás tak ako to čakala légia v príbehu. Myslím, že Luciánov príbeh, ktorý sa postupne stal príbehom Claya môže byť v konečnom dôsledku o ktoromkoľvek z nás.

Príbeh stvorenia alebo pád Lucifera a jeho anjelov? Táto téma už bola toľkokrát prezentovaná, až by sa dalo povedať, že nič nové sa k nej nedá vymyslieť. Tosca Lee však tému i tak podala z celkom nového uhla pohľadu. Z pohľadu padlého anjela. Bolo zaujímavé sledovať, ako udalosti predchádzajúce ale i nasledujúce po stvorení brali padlí.

Kniha Démon: Memoáre nie je len taká obyčajná kniha. Je knihou, ktorá vás donúti sa zamyslieť myšlienky na ňu vás neopustia ani po dočítaní. Neľutujem ani sekundu času strávenú nad jej čítaním pretože ma primäla zamyslieť sa nad vecami, ktoré som brala temer ako samozrejmé neuvedomujúc si akým úžasným darom sú. Čo sa týka autorky, určite siahnem i po jej ďalších knihách a už teraz sa na ne veľmi teším.

Moje hodnotenie:

Matt Baglio – Rituál

Autor: Matt Baglio
Originál názov: The Rite: The Making of a Modern Exorcist
Počet strán: 224
Rok vydania: 2012
Vydavateľstvo: Motýľ

Anotácia: Otec Gary Thomas pracoval ako kňaz v diecéze San José v Kalifornii, keď ho na žiadosť biskupa vyslali do Ríma, aby na Vatikánskej univerzite absolvoval niekoľkomesačný kurz exorcizmu. Spočiatku bol ovplyvnený jeho tradičným a skresleným chápaním, no práve v Ríme, ako učeník skúseného talianskeho exorcistu, otca Carmineho, spoznal temnejšiu stránku katolíckej viery a na vlastné oči uvidel zápas dobra a zla. Autor knihy, taliansky novinár Matt Baglio, bol v kontakte s otcom Garym po celý čas jeho pobytu v Ríme a prostredníctvom jeho pozoruhodného príbehu ukazuje, že posadnutie démonmi i samotným diablom nie je iba pozostatok starodávnej minulosti, ale aj dnes naháňa hrôzu v živote mnohých ľudí. Obom mužom, otcovi Garymu aj novinárovi Bagliovi, Rituál zmenil život. Otec Gary duchovne ešte viac vyrástol, čo posilnilo jeho túžbu pomáhať svojim veriacim, a Baglio v sebe opäť našiel stratenú vieru.

Po knihe Rituál od Matta Baglia som siahla z čistej zvedavosti keďže ma celkovo téma, ktorej sa kniha venuje zaujíma a rada ju vyhľadávam aj vo filmovej podobe. V knižnici ju už mám nejakú dobu no k jej čítaniu som sa dostala len teraz – sama neviem prečo tak neskoro pretože ma úplne dostala.

Rituál nie je tak celkom typický román. Ak si myslíte, že sa v knihe objaví človek posadnutý démonom a hlavná postava bude počas knihy démona vyháňať a v závere sa dočkáme akého si veľkého finále v podobe boja kňaza s dotyčným démonom sklamem vás. Táto kniha na mňa skôr pôsobila dokumentárnym charakterom – čo by možno niektorým vadilo no ja osobne som si tento štýl v knihe zamilovala.

V príbehu sleduje osobu kňaza Garyho Thomasa, ktorý je biskupom poslaný na kurz alebo školenie, aby sa stal exorcistom a tak sa ocitá v Ríme. Takisto ako mnoho iných kňazov jeho pohľad na vec je skeptický, skreslený a ovplyvnený modernou kultúrou. Avšak čoskoro počas kurzu a pri spolupráci s otcom Carminem zistí, že to čo vidíme vo filmoch je len slabým odvarom toho, čo sa pri niektorých exorcizmoch skutočne deje a diabol nie je len smiešnou figúrkou, z ktorej sa vo filmoch môžeme smiať alebo mu fandiť.

„Tam, kde viera upadá, rastie poverčivosť.“

Musím sa priznať, že táto kniha mi v niektorých pasážach naháňala strach, po chrbte mi behal mráz z predstavy, že opisované situácie sa skutočne dejú.  Bolo mi odporučené, aby som knihu radšej čítala iba po svetle teda cez deň.  Myslela som si, že to je trošku prehnané veď je to len kniha no keď som sa do nej začítala bolo mi jasné, že bola dobre mienená a ja som sa jej držala pretože, fúú niektoré zo situácií v knihe by som asi v noci nedala.

Ako som spomínala vyššie predstava niektorých ľudí o exorcizme je značne skreslená dnešnou kultúrou a tým. čo nám podsúvajú tvorcovia filmov a seriálov. V jednom nemenovanom seriáli je exorcizmus prezentovaný ako niečo jednoduché, niečo čo vám aj s cestou zaberie asi 5 minút ak nie  menej a samozrejme ho zvládne absolútne každý, kto ako tak zvládne čítanie v latinčine. Síce som vedela, že takýmto štýlom to isto nefunguje no nevedela som, čo všetko exorcizmus zahŕňa. Táto kniha mi na túto problematiku dala nový pohľad. Zistila som, že exorcizmus je zdĺhavejší proces a nie je len o poslaní démona tam kam patrí.

Kniha Rituál sa v roku 2011 dočkala aj svojej filmovej adaptácie (v hlavnej úlohe s Anthony Hopkinsom), v ktorej síce sú určité odlišnosti v porovnaní s knihou no i tak bol tento film pútavý a desivý hádam rovnako ako samotná kniha.

Príbeh otca Garyho vyrozprávaný v tejto knihe ponúka nový, zaujímavý a pútavý pohľad na život exorcistov, ich prácu ktorá je skôr ich poslaním.  Ak vás zaujíma téma vyháňania démonov a rôzne nielen náboženské hľadiská na samotné posadnutie zlým duchom táto kniha vás isto zaujme.

Trailer:
(na vlastné riziko :D)

Moje hodnotenie:

Linda Poitevin – Sins of the angels

Author: Linda Poitevin
Title: Sins of the angels
Series: The Grigori Legacy
Pages: 325
Release date: 17. 9. 2011
Publisher: ACE books

Summary: A detective with a secret lineage. An undercover Hunter with a bullet-proof soul. And a world made to pay for the sins of an angel… Homicide detective Alexandra Jarvis answers to no one. Especially not to the new partner assigned to her in the middle of a gruesome serial killer case—a partner who is obstructive, irritatingly magnetic, and arrogant as hell. Aramael is a Power—a hunter of the Fallen Angels. A millennium ago, he sentenced his own brother to eternal exile for crimes against humanity. Now his brother is back and wreaking murderous havoc in the mortal realm. To find him, Aramael must play second to a human police officer who wants nothing to do with him and whose very bloodline threatens both his mission and his soul. Now, faced with a fallen angel hell-bent on triggering the apocalypse, Alex and Aramael have no choice but to join forces, because only together can they stop the end of days.

I had an eye on Sins of the angels from the moment, when I accidently came across the book during searching something good for reading. The book immediately impressed me, so I decided to give it a chance and read it. I didn’t know what to expect from the story and I told myself, that I let myself get surprised. And, indeed, I was.

Nowadays, you rarely find a character in books, which is smart (and knows how to use it), fearless, strong and acts reasonable. Exactly that kind of a character is Alex.

Alex is a homicide detective, who works on a serial killer case (but he doesn’t leave any trails). This case brings back the memories of something from her past, what she wanted to keep under lock and burry it deep inside. I immediately started liking Alex. She made a short work with anything and anybody she came across (about what could be convinced her partner) When she had an opinion she showed it becomingly. Even when she looks tough on the outside (a detective can’t be a fragile flower) in her inner she is different.

But not just the mortal world is worried about the actions of the serial killer. Because the killer himself doesn’t belong to that world and so heavenly beings are involved and so is another main character, which is Aramael.

Aramael nodded. „Take your time,“ he told Roberts. „I´ll just get another coffee.“
And see about rising a little angelic hell.

Aramael is Power (one of the angelic choirs), a hunter of fallen angels and he is sent to Earth to hunt the one who is responsible for the killings – Caim, his Brother, and to protect Alex from him, about what he is not so found of and he shows it to his superiors. Eventually, he pretends to be detective Jacob Trent, a new partner of Alex Jervis, he starts the hunt for his fallen brother. At the beginning he acts sniffy and arrogant, which can’t be reproach for an angel in his position. I guess it would be a sin not to like Aramael. I liked him almost immediately, arrogant or not (angels are my weakness). But as the time goes by from a stubborn and arrogant he changes to someone, who even he doesn’t recognize.

Alex and Aramael make a perfect couple. From the beginning it sparkles between them. Alex, from an unknown reason, sees Aramael’s real form, but she denies what she sees is real – angels don’t exist. And Aramael on the other hand denies building feelings for her – angels can’t feel anything after all and especially not for a mortal. Sometime I was mad about Alex´s denial of what was obvious, but on the other hand I understood her reasons for the fear. If I would be in her shoes I maybe wouldn’t believe my own eyes and tried to find a logical solution, as well.

I really enjoyed the tension between Aramael and Alex, which was there from the beginning. At first they couldn’t stand each other. Both are just too strong personalities, who don’t let anyone to restrict them, they won’t let anybody to talk into their decisions. And watching this, what would happen when such persons with so alike characters meet, was interesting.

„Then it´s all about choices, isn´t it? Her ,“ Caim looked down at Nina with an almost tender adulation, and then lifted his gaze to Alex again – „ or you. Free will´s a bitch isn´t it?“

We don’t get the undying love on first sight. The feeling, which was at the end clear to anybody, began slowly. It was born from denial of the other, denying any feelings towards the other person and ended in affection from both Aramael´s and Alex´s side. I enjoyed this relationship so much from the beginning to the very end, where I smashed my head about how it ended.

But not just these two characters are worth mentioning. As I said earlier, Aramael was sent to catch a fallen angel responsible for murders and the one is no other than his brother Caim. In most cases I almost immediately start liking negative characters, but if it comes to Caim it wasn’t so clear. Caim was, indeed, a villain, but as I read further I was sure, that his actions have a deeper meaning. However the real villain in the book was for me someone else, someone who pulled the threads from the behind and was a grey eminence of the book.

There is one more character, which I cant leave out. It´s no other then Seth Benjamin. When by the other characters I was clear who are they or I have suspected it, with Seth I wasn’t sure and when I thought I have him figured out, it was just a thought, because the author left it to herself until the very end. But Seth was likeable in the moment he entered the scene. His notes, behavior, smirks got me almost in every scene, so after Aramael he became one of my favorite characters.

„If you say it´s not that simple one more time, Seth Benjamin, I swear to God I will kick you in the balls – angel or no angel.“

The book Sins of the angels didn’t get me just with likeable characters, about which I wanted to know more and more, but with the main storyline and angelic mythology as well, which the author put in her story. It was the mythology which captured me in the first place. In books with angel theme I follow the mythology and how the author gives it to readers. Linda Poitevin gave this theme a new breath, she took the angel theme and changed it in a way, which can impress and is in no means worn-out.

Sins of the angels is a great start in to the The Grigori legacy series. It is a book full of unexpectable changes, action and great characters, which you would care about. If you like mysteries, angels and you don’t need over-sweet love, which would give you diabetes rather than a great reading experience I would recommend this book to you and if it comes to me I can’t wait when I put my hands on the sequel.

Book trailer:

My rating:
SLOVENSKÁ VERZIA

Autor: Linda Poitevin
Názov: Sins of the angels
Séria: The Grigori Legacy
Počet strán: 325
Rok vydania: 2011
Vydavateľstvo: ACE books

Anotácia: Detektívka s tajomným pôvodom. Lovec v utajení s nepriestrelnou dušou. A svet, ktorý donútili platiť za hriechy anjela…

Detektívka na oddelení vrážd, Alexandra Jarvis sa nezodpovedá nikomu. Hlavne nie jej novému partnerovi priradenému k nej uprostred príšerného prípadu sériového vraha, partnera, ktorý ju zdržuje, ktorý je znepokojujúco atraktívny a nesmierne arogantný. Aramael patrí medzi Sily, je lovec padlých anjelov. Pred tisícročím, odsúdil vlastného brata k večnému vyhnanstvu kvôli zločinom voči ľudstvu. Teraz je jeho brat späť a zanecháva vražednú spúšť vo svete smrteľníkov. Aby ho našiel, Aramael musí spolupracovať s policajtkou, ktorá s ním nechce mať nič spoločné a ktorej vlastná krvná línia ohrozuje jeho misiu aj jeho dušu.

Teraz, konfrontovaní s padlým anjelom, odhodlaným spustiť apokalypsu, Alex a Aramael nemajú na výber, len spojiť svoje sily, pretože iba spoločne môžu zastaviť koniec dní.

Na Sins of the angels som si robila zálusk od momentu, keď som na ňu náhodne narazila pri pátraní po dačom zaujímavom na čítanie. Kniha ma hneď zaujala a tak som sa rozhodla dať jej šancu a prečítať si ju. Nevedela som, čo od nej očakávať a povedala som si, že sa ňou teda nechám prekvapiť. A prekvapená som veru bola.

V dnešných knihách už len zriedkakedy nájdete postavu, ktorá má vlastná hlavu (a nebojí sa ju aj použiť), je nebojácna, silná a správa sa rozumne. Presne takou hrdinkou je Alex.

Alex je policajtka z oddelenia vrážd, ktorá pracuje na prípade sériového vraha (ten však po sebe nezanecháva žiadne stopy). Tento prípad jej vracia spomienky na niečo z jej minulosti, čo by najradšej zamkla na dva západy  a pochovala hlboko vo svojom vnútri. Alex som si hneď obľúbila. S nikým a ničím sa nekašľala (o čom sa neskôr presvedčil aj jej partner). Ak na niečo mala svoj  názor patrične ho dala najavo. I keď sa správala navonok drsne (veď ako policajtka nemôže byť krehká kvetinka) vo vnútri to tak nebolo.

No nielen svet smrteľníkov znepokojuje vyčíňanie sériového vraha. Pretože samotný vrah ani do sveta ľudí nepatrí a tak sa nám do príbehu zamotajú nebeské bytosti a aj ďalšia hlavná postava. ktorou je Aramael.

Aramael nodded. „Take your time,“ he told Roberts. „I´ll just get another coffee.“
And see about rising a little angelic hell.

Aramael je Sila (jeden z anjelských zborov), je lovcom padlých anjelov a na Zem je poslaný uloviť toho, ktorý je zodpovedný za vraždy – Caima, svojho brata no i ochrániť pred ním Alex, z čoho vôbec nie je nadšený a veľmi jasne to svojim nadriadeným dal najavo. No napokon vydávajúc sa za policajta Jacoba Trenta, nového partnera Alex Jervis začína lov na svojho padlého brata. Zo začiatku pôsobí dosť povýšenecky a arogantne, čo mu ako anjelovi v jeho postavení ani nemožno vyčítať. Aramaela by bol hádam hriech si nezamilovať. Ja som si ho zamilovala takmer okamžite, arogantný alebo nie (anjeli sú skrátka moja slabosť). No postupom času sa z tvrdohlavého a arogantného mení na niekoho, koho ani on sám nespoznáva.

Alex a Aramael tvoria perfektnú dvojicu. Od začiatku to medzi nimi doslova iskrí. Alex z neznámeho dôvodu vidí Aramaelovu skutočnú podobu no popiera, že to čo vidí je skutočné – veď predsa anjeli neexistujú. A Aramael zasa na oplátku popiera svoje rodiace sa city voči nej – veď predsa anjel nemôže cítiť čokoľvek a tobôž k smrteľníčke. Alex ma občas tým popieraním toho, čo bolo úplne očividné štvala ale na druhej strane chápala som dôvody jej obáv a strachu. Byť na jej mieste asi tiež neverím vlastným očiam a snažím sa hľadať logické vysvetlenia.

Veľmi ma bavilo sledovať napätie, ktoré medzi Aramaelom a Alex vládlo od začiatku. Spočiatku jeden druhého nemohli ani vystáť. Obaja sú jednoducho silné osobnosti, ktoré sa nenechajú obmedzovať, nenechajú si kecať do svojich rozhodnutí. No práve pozorovanie toho, čo sa stane ak sa takéto osoby s veľmi podobnými povahami stretnú bolo zaujímavé

„Then it´s all about choices, isn´t it? Her“  Caim looked down at Nina with an almost tender adulation, and then lifted his gaze to Alex again – „ or you. Free will´s a bitch isn´t it?“

Tej dobre známej nehynúcej lásky na prvý pohľad sa však nedočkáte. Cit, ktorý bol v závere už hádam každému jasný začal veľmi pozvoľná. Rodil sa z odmietania toho druhého, popierania akejkoľvek možnosti citov voči tomu druhému a skončil náklonnosťou zo strany Alex i Aramaela.  Mňa tento ich vzťah neskutočne bavil už od samého začiatku až do konca, kde som si však búchala hlavu nad tým ako sa všetko vyvŕbilo.

No nielen tieto dve postavy stoja za povšimnutie. Ako som už spomínala Aramael bol poslaný, aby chytil padlého anjela zodpovedného za vraždy a tým nie je nik iný ako jeho brat Caim. Vo väčšine prípadov si záporné postavy takmer okamžite obľúbim no v prípade Caima to také jednoznačné nebolo. Caim bol síce záporák no čím viac som o ňom vedela tým viac som si bola istá, že jeho správanie má hlbší význam. Avšak tým skutočným záporákom v tejto knihe bol pre mňa niekto úplne iný, niekto kto poťahoval za nitky z úzadia a bol šedou eminenciou celej knihy.

Je tu ešte jedna postava, ktorú jednoducho nemôžem vynechať. Tou postavou je Seth Benjamin. Kým pri ostatných postavách mi bolo jasné, čo sú zač alebo som to aspoň tušila pri Sethovi som si väčšinu času nebola istá a už keď som si myslela, že som na to prišla bolo to len zdanie a ja som stále bola tam, kde aj na začiatku, pretože to čím v skutočnosti je si autorka nechávala pre seba takmer do úplného záveru . Avšak Seth mi bol sympatický v momente, kedy sa objavil na scéne. Jeho poznámky, správanie, úškrny ma dostávali takmer v každej scéne preto sa po Aramaelovi zaradil k mojim obľúbeným postavám.

„If you say it´s not that simple one more time, Seth Benjamin, I swear to God I will kick you in the balls – angel or no angel.“

Kniha Sins of the angels ma však nedostala len sympatickými postavami, o ktorých som chcela vedieť viac a viac ale hlavne dejovou líniou a anjelskou mytológiou, ktorú autorka do knihy votkala. Práve tá ma upútala na knihe v prvom rade. V knihách s tematikou anjelov väčšinou sledujem práve mytológiu a to ako ju daný autor podá. Linda Poitevin do tejto témy vdýchla dačo nové, vzala si tematiku anjelov a pretvorila ju spôsobom, ktorý vie zaujať a vonkoncom nie je otrepaný.

Sins of the angels je skvelým štartom do série The Grigori legacy. Je knihou plnou nečakaných zvratov, akcie, skvelých postáv, ktoré  vám nebudú ľahostajné. Ak máte rady záhady, anjelov a nepotrpíte si na presladenú lásku, ktorá vám skôr ako čitateľský zážitok spôsobí cukrovku túto knihu vám môžem odporúčať a čo sa mňa týka neviem sa dočkať kedy sa mi do rúk dostane jej pokračovanie.

Trailer

Moje hodnotenie: