Archívy kategórií: 2 hviezdičky

Colleen Houcková – Tigrova kliatba /Tigria sága #1/

Autor: Colleen Houcková
Názov: Tigrova kliatba
Originál názov: Tiger´s Curse
Počet strán: 408
Rok vydania: 2012
Vydavateľstvo: CooBoo

Anotácia: Kelsey je obyčajná stredoškoláčka, ktorá si zháňa na leto brigádu. Nájde si prácu v cirkuse, kde jej pozornosť upúta nádherný biely tiger Dhiren. Kelsey sa cíti v tigrovej spoločnosti veľmi dobre a tak s ním trávi voľný čas a číta mu svoje obľúbené básne. Aká je však prekvapená, keď sa znenazdania objaví zaujímavý pán Kadam z Indie, aby si tigra odviezol a ponúkne jej, aby ho odprevadila do Indie. Tam Kelsey zistí, že tiger Dhiren je v skutočnosti zakliaty indický princ Ren. Začína sa úžasné dobrodružstvo plné nebezpečenstva, napínavých chvíľ a nástrah v džungli. Kelsey sa musí postaviť svojmu strachu a preukázať odvahu nielen v boji za oslobodenie Rena, ale aj v boji so sebou – má podľahnúť nádhernému princovi alebo sa vrátiť späť domov?

Dobrodružstvo, nebezpečenstvo, láska áno toto všetko sľubuje kniha Tigrova kliatba, ktorá je prvou časťou Tigrej ságy autorky Colleen Houckovej. Určite sa v nej všetko zo spomínaného a možno aj dačo viac nájde ale… Áno našla som nejaké to ale a to moje je, že nič zo spomínaného nebolo pre mňa dostatočné na to aby ma kniha ohúrila. I keď sa našli svetlé stránky ale poďme po poriadku.

Kelsey sa dostáva na brigádu do cirkusu kde má stráviť pár týždňov výpomocou pri bielom tigrovi Dhirenovi. Ten ju od začiatku niečím priťahuje a tak s ním trávi čoraz viac času. Kelsey čoskoro zisťuje, že Dhiren nie je len tak obyčajný tiger. Dhiren je totiž indický princ uvrhnutý kliatbou do podoby bieleho tigra. Až keď spoločne odídu do Indie začína skutočné dobrodružstvo. No a tu niekde aj končia moje sympatie k obom postavám tejto knihy.

Zo začiatku som si bola takmer istá, že Kelsey sa zaradí na zoznam mojich obľúbených knižných postáv avšak sama ma presvedčila, že je len ďalšou nedospelou „hrdinkou“. Jednou z mnohých. Kým zo začiatku príbehu sa javila ako inteligentná a aj na svoj vek vyspelá osoba neskôr celý tento dojem pochovala pod svojím detinským správaním a trucovitými a sarkastickými rečami.

Bohužiaľ rovnaký prípad bol aj druhý hlavný hrdina Ren. Ako cirkusový tiger mi bol skutočne sympatický aj zo začiatku ich putovania za zlomením kliatby. Ale čoskoro sa pridal k Kelsey a otravoval ma v priebehu celej knihy rovnako ba niekedy dokonca aj viac ako ona. Jeho prehnané sebavedomie ma neskutočne vytáčalo takisto ako jeho návaly hnevu pre takmer hocičo. Neviem ja si rozhodne takto princa nepredstavujem avšak to bude tým, že mám asi o princoch inú romantickejšiu predstavu. I keď mu neupieram aj kvality, ktoré prejavil nebolo na ňom pre mňa nič čo by ma nejako extrémne opantalo a bola by som z neho paf.

Ale samozrejme sa našli aj postavy, ktoré som si zamilovala. Prvým bol pán Kadam toho som si obľúbila hneď keď sa objavil. Jeho sa snáď ani nedá si neobľúbiť. Bol mi veľmi sympatický i keď niektoré veci som na jeho osobe nechápala. Avšak to je chyba autorky, ktorá mu pre istotu nevložila do hlavy niekedy podľa mňa banálne znalosti kultúry jeho vlastnej krajiny. No i napriek tejto chybičke krásy to bola veľmi príjemná postava.

Takisto ako Kadama som si okamžite ako sa zjavil obľúbila Renovho brata Kišana. Ako Rena tak i jeho zasiahla kliatba a taktiež je jeho alter egom tiger no v jeho prípade čierny. Napriek tomu, že v tomto príbehu objavoval len sporadicky stihol si ma za tých pár scén získať. A obzvlášť zaujímavé  bolo sledovať Kišana a Rena spolu pretože tak ako majú rozdielnu farbu ich tigrie podoby i oni sú ako oheň a ľad, odlišní a svojskí a tým boli tieto ich občasné strety pútavé. Kišan mal jednoducho v mojich očiach všetko čo mi na Renovi chýbalo.

Nebudem tvrdiť, že celá kniha bola zlá a že sa mi nepáčila. Jedno sa musí autorke nechať a to, že čo vymyslela je skutočne originálne. Hlavne oceňujem zmenu prostredia. Je to prvá z kníh, ktoré som čitala a neodohrávala sa „prekvapivo“ v Spojených štátoch. Colleen zasadila dej svojej knihy do tajuplnej a exotickej Indie čo ma veľmi potešilo, India je totiž krajinou ktorá ma svojou kultúrou i mytológiou nesmierne láka a tak som si skutočne užívala putovanie postáv a zmienky o mýtoch spojených s hinduizmom i opisy miest, v ktorých sa ocitali. Ako som spomenula príbeh je originálny, nový a veľmi pútavý a ak opomeniem spomínané negatíva je to sľubným začiatkom celého príbehu.

Tigrova kliatba je vcelku dobrým úvodom do príbehu Kelsey a dvoch zakliatych indických princov. Počas čítania sa nebudete nudiť možno si obľúbite všetky postavy, možno si nájdete len pár obľúbencov no tak či onak vás budú zaujímať osudy postáv a takisto aj ako to dopadne, či sa podarí zlomiť dávnu kliatbu uvrhnutú na oboch bratov.

Moje hodnotenie:
Knihu si môžete kúpiť napríklad TU.

Lauren Kate – Súženie /Padlí anjeli #2/

Autor: Lauren Kate
Názov: Súženie
Originál názov: Torment
Počet strán: 296
Rok vydania: 2011
Vydavateľstvo: IKAR

Anotácia: Peklo na zemi. To prežíva Luce, keď nemôže byť so svojím padlým anjelom Danielom. Trvalo večnosť, kým sa znova našli, a on jej teraz vraví, že musí odísť. Len na tak dlho, kým nechytí Vyhnancov – nesmrteľných, čo ju chcú zabiť. Daniel ukryje Luce na Shoreline, škole, ktorá sa nachádza na skalnatom kalifornskom pobreží a navštevujú ju nezvyčajne nadaní študenti – nefilimovia, potomkovia padlých anjelov a ľudí. Tu sa Luce dozvie, čo sú tiene a ako s ich pomocou môže nazrieť do svojich minulých životov. No čím viac sa Luce dozvedá, tým väčšmi podozrieva Daniela, že jej neprezradil všetko. Čosi skrýva – čosi nebezpečné. Čo ak nie je pravda to, čo jej Daniel povedal o minulosti? Čo ak je Luce v skutočnosti súdené byť s niekým iným?


Súženie, snáď výstižnejší názov táto kniha ani nemohla dostať. Prvá kniha tejto série sa mi skutočne páčila a tešila som sa na pokračovanie. No stáva sa, že keď sa človek teší môže sa sklamať. A práve druhá kniha série Padlí anjeli bola pre mňa takýmto sklamaním.

Po udalostiach z Meča a kríža sa Daniel rozhodne Luce skryť a jediným vhodným miestom sa javí byť Shoreline. A tak sa  Luce opäť ocitá v novej škole a medzi novými ľuďmi. A niektorí tak veľmi ľuďmi ani niesu. Ako na Meči a kríži aj tu sa nájde zaujímavá zbierka osobností. Luce tu stretne svoje obdivovateľky Jasmine a Dawn netušiac že jej vzťah s Danielom sa stal už legendou, odmeranú spolubývajúcu Shelby a od začiatku milého Milesa, ktorého prítomnosť ju donúti sa zamyslieť nad vzťahom s Danielom.

No zmenou okrem prostredia akosi prešla aj Lucindina osobnosť. V poslednom čase mám šťastie na knihy kde hrdinky trpia akýmsi „Belliným syndrómom“ nevedia pomaly samostatne ani len dýchať nieto ešte premýšlať. Bohužiaľ je to tento krát aj prípad Luce. Bez rozmyslu sa vrhá do akejkoľvek situácie, ktorá sa jej naskytne bez toho, aby predtým akokoľvek zvážila všetky pre a proti a hlavne vyhodnotila nakoľko je pre ňu nebezpečná. Veď prečo aj. Stačí si počkať na dajakého toho záchrancu.

A aby nebola sama v nesprávnych rozhodnutiach pridá sa k nej samozrejme aj Daniel. Sám snažiac sa ju chrániť ju odvedie do Shoreline s tým, že s ňou nebude, aby ju neohrozil. No samozrejme mu to nevydrží ani deň (kto by to aj bol čakal)  a večer čo večer sa objavuje pri jej okne pretože bez nej nemôže tiež pravdepodobne ani dýchať. Žeby nebezpečenstvo, pred ktorým ju chcel chrániť už zázrakom nehrozilo? Ktovie. 


Pri každom stretnutí nás čaká scéna ako vystrihnutá z romantických filmov. A akékoľvek nadšenie z romantickej chvíľky však opadáva pretože tá istá scéna sa opakuje pri každom Danielovom príchode. Je to ako keby ju autorka kopírovala. Danielov príchod, pobozká Luce, zalietajú si. A takto stále dookola.

Niečoho zaujímavého sa konečne dočkáme (teda tí, ktorí to vydržali) až na záver knihy. No i tu sa musí samozrejme Luce prejaviť ako celkom vydarené dvojča Belly. A opäť sa vrhá strmhlav do nebezpečnej situácie napriek Danielovým príkazom alebo prosbám.


Celkovo sa mi však táto kniha veľmi dobre čítala. Prečítala som ju za jediný deň a po tom ako ju autorka ukončila seriálovým štýlom Pokračovanie nabudúce…  a i napriek všetkým negatívam ma zvedavosť núti čakať a premýšľať čo si pripravila v ďalšom pokračovaní.

Moje hodnotenie:

Alexandra Adornetto – Záblesk /Záblesk #1/

Autor: Alexandra Adornetto
Názov: Záblesk
Originál názov: Halo
Počet strán: 333
Rok vydania: 2011
Vydavateľstvo: IKAR
Anotácia: Hoci sa v ospalom mestečku Venus Cove nikdy nič zvláštne nedeje, práve sem sú vyslaní traja anjeli – bojovník Gabriel, liečiteľka Ivy a neskúsená Bethany, aby plnili svoje poslanie na Zemi a postavili sa proti silnejúcim temným silám. Bethany je z trojice anjelov najmladšia a viac než silám Zla musí čeliť volaniu vlastného srdca, ktoré ju priťahuje k mladíkovi Xavierovi. Láska anjela k pozemskému chlapcovi však porušuje všetky zákony neba a ani nebesá nie sú nekonečne trpezlivé. Navyše sa v mestečku nečakane zjavuje tajomný študent a každému pripomenie, že nadprirodzené sily nebývajú len láskavé a dobrotivé. A čo je najhoršie, zálusk si robí aj na Bethany, ktorá sa tak ocitá v smrteľnom nebezpečenstve.
Keďže anjeli patria medzi moje obľúbené nadprirodzené bytosti a rada ich vyhľadávam nielen vo filmoch ale aj knihách. A tak po pár knižkách z touto tematikou bol Záblesk pre mňa jasnou voľbou.

No nemala som od tejto  knihy očakávať dačo viac ako romantický príbeh zakázanej lásky medzi anjelom a človekom. Osobne som stále dúfala, že objavím nejakú hlbšiu myšlienku a možno aj nejakú akciu alebo aspoň jej náznak no po prečítaní polovice knihy sa stále žiadna neobjavovala. Na každej pribúdajúcej strane som narazila iba na nehynúcu lásku Beth a Xaviera a ich romantické výlevy ako bez seba nemôžu žiť pretože je to ako byť bez kyslíka.  Vplyv Twilightu je cítiť v mnohých súčastných young adult knihách a kniha 19 – ročnej  Alexandry Adornettovej v tomto nieje žiadnou výnimkou.  

No napokon som sa dočkala nejakého toho náznaku akcie s príchodom Jakea Thorna záhadného nového študenta. Jeho príchod neprinesie nič dobré a dianie v mestečku sa čoskoro obráti hore nohami. 

Ale treba autorke nechať, že tematiku anjelov spracovala na počudovanie dobre. Nie veľa spisovateľov vykreslí anjelov niečím viac ako len strohým opisom okrídlených bytostí. Vykreslila ich nie ako bytosti s páperovými krídelkami a svätožiarami ako vystrihnutí z katalógu na akési gýčové vianočné ozdoby. Objavujú sa tu skutočné informácie o anjeloch ako o Božích posloch a bojovníkoch. Niekto si to možno ani neuvedomí a dačo sa o nich počas čítania aj priučí.
Jediným čo ma držalo pri čítaní tejto knihy a nedovolilo mi ju odložiť a nevrátiť sa k nej boli Bethanyni anjelskí súrodenci, archanjel Gabriel a Ivy. Ktorí v tomto príbehu reprezentovali skutočne Božích poslov na rozdiel od ich mladšej sestry Bethany, ktorá bola neskúseným mladým anjelom a na rozdiel od svojich súrodencov na zemi nikdy nebola. 

Na mňa Beth pôsobí až príliš naivne. Charakterom mi pripomínala Bellu z už spomínaného Twilightu. S Bellou ju spája aj jej „šikovnosť“ a takisto snaha ochraňovať a zachraňovať všetko vo svojom okolí aj keď v konečnom dôsledku je to ona, ktorá potrebuje záchranu. 

Zato jej vyvolený, Xavier je stelesnením dokonalého priateľa, gentleman no ak ide o mňa bol až príliš perfektný čo mu vzhľadom na zázemie z ktorého pochádza nezazlievam no i tak sa mi nechce veriť, že v tej dokonalosti sa nenájde ani malilinká chybička. Nie nadarmo sa vraví nikto nieje dokonalý.


No našla sa aj mužská postava ktorá ma zaujala ba dokonca som si ju obľúbila a tou bol Gabriel. Na rozdiel od svojej mladšej sestry Beth sa väčšinou nejakému bližšiemu kontaktu z ľuďmi stráni pretože pre anjelov je nejaký hlbší vzťah s ľuďmi neprípustný ba dokonca zakázaný no i napriek tomu neunikne pozornosti väčšiny dievčat vo svojom okolí.


Ak by som to mala zhrnúť asi by som túto knihy nezaradila medzi moje top knihy no rozhodne by som ju ani nezatracovala je to celkom príjemné oddychové čítanie ak máte radi romantické teen príbehy. A čo sa týka mňa už len zo zvedavosti ako to celé bude pokračovať určite siahnem aj po pokračovaní.

Moje hodnotenie: