Archívy kategórií: Miroslava Varáčková

Miroslava Varáčková – Láska z ulice

615324Autor: Miroslava Varáčková
Názov: Láska z ulice
Počet strán: 304
Rok vydania: 2014
Vydavateľstvo: Evitapress

Mirka Varáčková patrí medzi moje najobľúbenejšie slovenské autorky a na jej knihy sa vždy teším, pretože jej štýl písania mi sadol od prvej knihy, ktorú som od nej prečítala. Takisto som bola zvedavá aj na túto jej novinku, ktorú som si takmer hneď po vydaní zaobstarala a pustila sa do čítania s istými očakávaniami ale…

ttTamara je obyčajná tínedžerka no jej život sa točí okolo podstatne závažnejších vecí ako život jej rovestníkov. Osud jej rodine parádne naložil a tak sa musí vysporadúvať s finálnym štádiom rakoviny svojej šesťročnej sestry, mamou, ktorá viac času ako doma strávi v nemocnici a otcom, ktorý situáciu nezvláda a celú vec splachuje alkoholom. Kto čítal nejaké tie Mirkine knihy vie, že svojim hrdinkám skutočne dopraje čo sa rán osudu týka. Ja som sa nestretla s jedinou postavou, ktorá by nezažila alebo nezažívala niečo tragické. Mirka jednoducho vie svojim postavám poriadne naložiť.

teen-coupleNa margo postáv či už to boli hlavné postavy a teda samotná Tamara či Noro alebo vedľajšie v podobe Tamarinho lenivého kamoša Roba a ďalších ich spolužiakov či kamošov, nevytvorila som si temer žiaden vzťah k ani jednej z nich. Skrátka mi nesadli a mala som ich osud na háku asi ako Robo školskú dochádzku. Hádam jediná postava, ktorej osud a príbeh ma zaujímal bola Tamarina malá sestra Sofia.

Na začiatku soms pomínala isté ale a je čas vysvetliť, čo som ním vlastne myslela. Tamara mi ako hlavná hrdinka nesadla. Nevedela som sa stotožniť s jej správaním a veľa vecí na nej sa mi nepáčilo. Nevedela som pochopiť ako niekto môžLondon_StreetArt_by_2BblueBoye na jednej strane odsudzovať vlastného otca kvôli alkoholizmu a na strane druhej po víkendoch do seba hádže s kamošmi alkohol to je skrátka smiešne. A nemôžem si pomôcť aj to jej fajčenie mi vadilo. Cigarety dievčatám skrátka nesvedčia. K Norovi sa mi ťažko vyjadruje. Ako hlavný hrdina mi takisto ako Tamara nesadol. Bol rpe mňa nevýrazný. Snahou asi bolo aby pôsobil tajomne a príťažlivo, skrátka aby sa vám podlamovali kolená len čo sa objaví. No na mňa nepôsobil nijak. Ako v kapitolách prišiel tak aj odišiel a to bolo u mňa asi tak všetko. A Robo? Toho som zo začiatku vôbec nemusela. Svojim prístupom k životu a zodpovednosti ma dožieral. Táto jeho črta bola pre mňa neznesiteľná no neskôr som si k nemu postupne našla cestu lbo občas mal chvíľky, ku koncu ich bolo viac, kedy som uznanlivo prikyvovala jeho slovám. Ďalším postavám sa veľa priestoru nedostalo i keď mali kde sa prejaviť autorka to asi nepovažovala za potrebné no ja by som určite prijala, keby sa povenovala aj im.

Skate by night in HanoverI keď postavy neboli z môjho pohľadu žiadne terno štýl, ktorý mám na Mirkiných knihách tak rada zostal a kniha je naozaj skvele čitateľná a myslím, že nezaberie veľa času prelúskať sa ňou. Mirka jednoducho vie ako písať tak, aby čitateľa zaujala natoľko, aby knihu neodložil pokiaľ ju nebude mať dočítanú. Ďalším plusom bolo pre mňa prostredie, v ktorom sa príbeh knihy odohrával. Keďže Trnavu poznám nemala som problém sa preniesť počas čítania na miesta, kde sa jednotlivé scény odohrávali, vďaka čomu ma príbeh viac vtiahol. Síce Lásku z ulice nepovažujem za žiadne ľahké čítanie vzhľadom k témam, ktoré autorka v knihe načrtla, či už je to alkoholizmus alebo rakovina. Každopádne je však pútavým čítaním, ktoré vas chytí od prvých stránok. A verím, že mnohí si Nora, Tamaru i jej kamoša Roba obľúbia a budú k nim mať pozitívny vzťah.

Láska z ulice je príbehom tínedžerky, ktorej rodina je osudom ťažko skúšaná, no i vo všetkom zlom dsi ju nájde láska, ktorá jej depresívny svet mení na svetlejšie a krajšie miesto. Je príbehom, ktorý vás vďaka autorkinmu ľahkému a pútavému štýlu vtiahne a nedovolí knihu odložiť. Verím, že si nájde mnoho fanúšikov nielen z radov Mirkiných priaznivcov. A ja si s radosťou počkám na autorkine ďalšie knihy.

Moje hodnotenie:
3,5 pandas

Novinka Mirky Varáčkovej už čoskoro!

Už tento mesiac a to konkrétne 26. septembra sa môžeme tešiť na novinku z pera slovenskej autorky Miroslavy Varáčkovej, pod názvom Tri kroky do pekla, ktorá jej vyjde vo vydavateľstve Evitapress. 

Mňa táto správa neskutočne potešila, pretože Mirka patrí k mojim najobľúbenejším slovenským autorkám a keď som uvidela obálku, moje nadšenie stúplo o kúsok viac. Téma príbehu síce nieje práve najľahšia, no je to téma, ktorej by sa isto mala venovať pozornosť a nemali by sa pred ňou zatvárať oči.

Anotácia: Keď sa cesta bolesti a utrpenia začína v detskej izbe…
Tina je navonok tínedžerka ako hociktorá iná. Skrýva však tajomstvo, s ktorým sa nedokáže nikomu zdôveriť. Ktoré ju rozleptáva, ničí. Proti ktorému je ona bezmocná a ostatní sú slepí…
„Tri kroky. Presne toľko ich musel spraviť otec, aby sa dostal odo dverí k mojej posteli. Pri prvom som zatajila dych. Pri druhom mi začali v hlave víriť zúfalé prosby o zázrak. Tretí ma obral aj o posledné zvyšky nádeje.
To, čo zvyčajne nasledovalo, môžem pokojne nazvať peklom.“

Waiting on Wednesday (6)

Waiting on Wednesday je meme, ktoré usporadúva Breaking the spine.
Vašou úlohou je spropagovať knihu, ktorú by ste si chceli prečítať.

Autor: Miroslava Varáčková

Názov: Obchodníci s nádejou

Anotácia: Musela som si zmeniť meno, presťahovať sa a zabudnúť na predchádzajúci život. Musela som padnúť pod ťarchou kríža a nanovo sa postaviť. Musela som sa vzoprieť vlastnej identite. A to všetko len kvôli nim! Jediné, čo mi zostalo, bola nádej, že človek, ktorého tak zúfalo milujem, prežije. Kniha rozpráva príbeh maturantky Júlie, ktorej život sa od základov zmenil potom, čo jej zahynuli rodičia, a ona sa musí s novou situáciou vyrovnať. V ťažkom období spoznáva Matúša, vybuduje si s ním vzťah a pokúša sa myslieť pozitívne. Je tu však niečo, čo jej nedovoľuje poriadne dýchať. Desivé predtuchy, zvláštne znamenia a akési pomyselné čierne mračno, čo sa vznáša nad jej hlavou, sú predzvesťou nezvratných udalostí, ktoré nedokáže zastaviť. Začína sa vypĺňať temné proroctvo kráľovnej zo Sáby? Júlia si až neskoro uvedomí, že svojím vzťahom vystavila riziku smrti nielen seba, ale i ľudí naokolo. Ešte stále však ani len netuší, akú obrovskú moc môže mať náboženská sekta so sídlom v Taliansku… Dej knihy je tajomný a čiastočne inšpirovaný skutočnými udalosťami

Miroslava Varáčková – Prežila som svet

Autor: Miroslava Varáčková
Názov: Prežila som svet
Počet strán: 216
Rok vydania: 2011
Vydavateľstvo: Motýľ

Anotácia: Volám sa Ela a som jedna z tých, čo prežili. Prišla som o svoju rodinu, priateľov, susedov a vo svojich sedemnástich rokoch som ostala celkom sama. Kedysi som chodila do školy, so spolužiačkami do kina, či len tak sa flákať mestom. Dýchala som čistý vzduch a jedla čerstvé rožky. Teraz väčšinu času trávim v starej stuchnutej pivnici a deň, kedy mám plný žalúdok, môžem pokojne nazvať šťastným. Volám sa Ela a som jedna z tých, čo prežili…Napínavý príbeh zakázanej lásky, ktorá sa rodí v čase úpadku civilizácie. Svet je v ruinách, budúcnosť neistá, boj o život neúprosný. Podľahne Ela nádeji a túžbe milovať? Vráti jej ukrývaný vzťah do duše svetlo, alebo ju uvrhne do ešte väčšieho zúfalstva? A… prežije Ela vôbec najbližšie svitanie?

Volám sa Ela…

Ela je tá ktorá prežila. Tá, ktorá prežíva na troskách sveta, kde vás jediný nesprávny krok môže stáť krk. Nezostalo z neho takmer nič čo tak dôverne poznala. Život sa pre ňu stal každodenným bojom o vlastnú existenciu. Deň čo deň uniká smrti, ktorá sa plíži ruinami v podobe Dohliadačov. Ela dala sľub,  vďaka ktorému sa drží nad vodou. Sľub, že sa zo všetkých síl pokúsi prežiť. A tak sa o to s jedinou fotografiou rodiny, psíkom Peggy, tým posledným čo jej zo života z pred pár rokov zostalo pokúša. Ela je veľmi nedôverčivá a obozretná. Kto z nás by v jej situácií nebol? Ja by som si k tomu isto pričítala aj paranoju a ktovie čo ešte. Isto by som nemala ani štipku z odvahy, ktorú má Ela. A vzpierať sa tomu čo sa javí nevyhnutné a čaká, kedy poľavíte to si jej vyžaduje skutočne dosť.

Alex…
Je jedným z Dohliadačov, ktorí sliedia v ruinách mesta a hľadajú tých čo prežili. Patrí k Čistým, ktorí prebrali vládu nad svetom, z ktorého urobili len hŕbu trosiek. Ela mu neverí pretože patrí medzi tých, ktorí jej zničili život. No po tom čo ju neraz zachráni pred Dohliadačmi si dáva otázku prečo to urobil.  Prečo je iný?  Spolu s ňou  zisťujeme, čo je za Alexovým správaním. Prečo ju vlastne chráni pred ostatnými Čistými i napriek tomu, že za odhalenie mu hrozí možno aj smrť. Alexa sa jednoducho nedá si neobľúbiť. Je jednou z tých postáv, ktorá vám okamžite učaruje svojou osobnosťou.

Romantika na počkanie…?
Ani náhodou. Vzťah Ely a Alexa nie je jedným z tých rýchlo kvasených vzťahov, kde po  prvom letmom pohľade hrdinovia vedia že toto je tá láska na celý život či až za hrob. Tu celý vzťah hlavných hrdinov plynie pomaly, postupne. Od nenávisti voči tomu kým Alex je, cez zvedavosť prečo jej pomáha, vďačnosť až po lásku. Presne tento typ vzťahov ja uprednostňujem. Je reálnejší a preto nie je vôbec ťažké mu uveriť.

Keď sa história opakuje…
Čistí, Dohliadači, tábor, vyvražďovanie. Každému, kto aspoň trochu ovláda základy histórie 20-teho storočia musí byť jasná podobnosť s genocídou počas 2. svetovej vojny. Autorka si vzala námet práve z týchto nie veľmi lichotivých udalostí minulosti a pretvorila ich do pútavého príbehu z budúcnosti. Mala som veľmi zvláštne a znepokojivé pocity pri čítaní tejto knihy, ktoré pramenili práve z tohto opakovania dejín.  Kniha vás núti sa zamyslieť či sa takéto niečo skutočne nemôže stať. Nemôže sa história znova zopakovať? Nemôžu sa znova  vrátiť hrôzy, ktoré by mali patriť na smetisko dejín? Čo ak o niekoľko rokov budeme len premýšľať aký bol svet kedysi? Čo ak sa svet rúti presne do takejto budúcnosti? Presne toto mi vírilo hlavou. Bolo desivé si predstaviť, že by sa to mohlo stať a všetko čo poznáme, ľudia ktorých poznáme by boli nenávratne preč.

Dystópia z domova…
Ocitáme sa v roku 2034, ktorý nie je tak vzdialený súčasnosti ako tomu býva v iných dystopických príbehoch „z dovozu“. No práve to robí tento príbeh reálnejším. Uveriteľnejším. Siahnuť po tomto žánri nebolo pre autorku zlou voľbou.  A veruže sa ho zhostila výborne. Prežila som svet nie je prvou knihou ktorú som od Mirky Varáčkovej prečítala a tak som vedela, že ma táto kniha nesklame. A nesklamala. Jej štýl ma opäť vtiahol do deja a ja som sa razom skrývala v ruinách mesta spolu s Elou. Spolu s ňou som prežívala jej príbeh popretkávaný strachom, hrôzou no i láskou. Kniha je plná zvratov a ja sama som sa často krát prichytila ako nechápavo pozerám, čo sa to deje. Každému kto má rád nové neokukané príbehy môžem knižku Prežila som svet len odporučiť. Verím, že takisto ako  ja nebudete sklamaní.

Slovíčko na záver…
Prežila som svet je príbeh z budúcnosti, ktorá sa však nápadne podobá na našu nechvalnú minulosť. Je príbehom Ely, jej boja o prežitie vo svete, ktorý je zmietaný strachom a smrťou. No i v tom najhoršom sa dá objaviť čosi krásne a tak Ela vo všetkej tejto zlobe nájde lásku. Nájde ju tam kde by ani nemala byť.  A tak nielen sľub, ktorý dala otcovi ale i tento cit ju drží nad hladinou. Medzi životom a smrťou.
Moje hodnotenie:

Miroslava Varáčková – Anjeli noci

Autor: Miroslava Varáčková
Názov: Anjeli noci
Počet strán: 288
Rok vydania: 2010
Vydavateľstvo: Motýľ

Po smrti otca prichádza Ema s mamou a mladším bratom bývať do nového mesta, aby nechali všetky bolestivé spomienky za sebou a začali ako tak odznova. Ema nastupuje do novej školy, kde ju na prvý pohľad zaujme mladý a tajomný Adam. Už od prvého okamihu, kedy ho uvidela ju k nemu niečo nevysvetliteľne priťahuje. Keď jej spolužiak zomrie a dokonca i ona sama sa ocitne v nemocnici začína si uvedomovať, že čo sa okolo nej deje nieje náhoda. A je na čase si položiť otázku, či s tým všetkým nemá niečo spoločné práve Adam?

Ema má mamu, mama má Emu…
Rozprávačkou príbehu je Ema. Obyčajné osemnásťročné dievča, ktoré prichádza do nového neznámeho prostredia. Zanecháva za sebou všetkých doterajších priateľov. Snaží sa byť pre mamu oporou no sama stratu otca, odchod z ich doterajšieho domova ťažko znáša. Avšak keď spozná Adama začne veriť, že to že sa presťahovali a ona ho tak mohla stretnúť je osud. A tak začne mať v hlave aj iné ako pochmúrne myšlienky z udalostí posledného obdobia. Jej správanie bolo zobrazené veľmi reálne takže nieje problém sa s jej pocitmi a zmýšľaním stotožniť. Ema má aj jednu celkom milú črtu. Má vskutku výnimočný orientačný zmysel, ktorý funguje asi tak ako kompas Jacka Sparrowa takže je schopná sa stratiť hádam aj na rovnej ceste. Aj keď priznám sa vo väčšom a pre mňa neznámom meste by som sa isto stratila aj ja. Takže mi jej občasná strata orientácie prišla celkom zábavná a milá.
„Krutá pravda, láska bolí,
Kríž si nesiem sám,
Osud trpký, život holý
Do tvojich rúk nežne dám.
Vnímaj ma, prosím,
Bez túžby a predsudkov,
Nechcem ťa súžiť pretrpko.“
Záhadný, príťažlivý, študent…?
To by asi čakal každý, no nieje to tak. Adam je učiteľom na škole, na ktorú Ema nastúpila. Je presne ten typ na ktorom by každá oči nechala no on sa akéhokoľvek bližšieho kontaktu stráni. Už na prvý pohľad Emu zaujal no on  sa jej snaží všemožne vyhýbať. No samozrejme sa mu to tak úplne nepodarí a nakoniec sa s ňou predsa len zblíži a máme tu zakázanú lásku učiteľa a žiačky ako z učebnice. No Adam od začiatku niečo skrýva. Niečo čo ho líši od všetkých ostatných.  Niečo čo nechce povedať ani Eme pre to, aby ju chránil. Práve to bola črta ktorú som si na Adamovi zamilovala. Spôsob ako Emu ochraňoval, potláčal v sebe svoje pravé ja len aby ju udržal v bezpečí a vlastne aj nažive.
Obe hlavné postavy Adama i Emu som si okamžite obľúbila ako aj Eminých spolužiakov či už viac než výrečného Ivana alebo Nelu. Boli vykreslené veľmi uveriteľne. Myslím, že každý z nás by v nich spoznal človeka odvedľa, niekoho koho už pozná a stretáva každý deň.
Klišé sem, klišé tam
Nové mesto, nová škola, krásny neznámy. Nebolo tu už niečo také? Klišé to je to, čo každému napadne. Áno aj mne to napadlo ako prvé. No nehádžme všetky knihy do jedného vreca. Určite väčšine napadne dobre známy Twilight. Ó áno nové mesto, nové dievča a taktiež neznámy s dobre skrývaným tajomstvom. Ak však očakávate rovnaký príbeh asi si predsa len radšej znova prečítajte ten Twilight. Príbeh sa na prvý pohľad môže javiť ako klišé už niekoľkokrát omieľané v iných knihách. No na druhý zistíte, že sa v ňom skrýva čosi viac ako len známy obohraný námet, čosi nové, čosi prečo stojí si tento príbeh prečítať.
Slovenská…fantasy?
Priznám sa tato kombinácia mi veľmi k sebe nešla. Všetci sme zvyknutí na knižky tohto žánru, ktoré sa na nás hrnú zo zahraničia ako na bežiacom páse. Väčšinu z nás nenapadne sa poobhliadnuť po slovenskej scéne. Ja som doteraz tiež veľkú šancu slovenským autorom nedávala no keď som dostala do rúk túto knihu povedala som si prečo nie. Že som urobila dobre som vedela už po pár stránkach kde ma autorkin štýl úplne pohltil. Kniha sa veľmi ľahko číta a ešte ľahšie vás vtiahne do deja a tak stránku za stránkou dychtivo odhaľujete spolu s Emou všetko čo sa v nej skrýva a vlastne si ani neuvedomíte, keď sa ocitnete na poslednej stránke.
Slovo na záver
Anjeli noci sú príbehom Emy, ktorá spoznáva tajuplného Adama a už od začiatku tuší že sa okolo neho točia tajomstvá a nebude len tak niekto obyčajný. Je to príbeh plný zaujímavých postáv ale aj tajomstiev a neočakávaných zistení. Knihu môžem len odporúčať. Nájde sa v nej totiž všetko. Je v nej romantika, tajomno, napätie, akcia.
Moje hodnotenie: