Archívy kategórií: Vita Jamborová

Novinka Vity Jamborovej už čoskoro!

Už o dva týždne a to konkrétne 6. marca sa môžeme tešiť na novinku z pera slovenskej autorky Vity Jamborovej, ktorá jej pod názvom Srdcová dáma vyjde vo vydavateľstve Evitapress. 

Ja osobne sa už teraz neviem knihy dočkať, keďže Vita Jamborová patrí k mojim najobľúbenejším slovenským autorkám. Doteraz som od nej prečítala všetky až na jednu knihu a každá jedna bola skvelá. Verím, že ma autorka touto knihou opäť raz nesklame. A  ešte tá obálka! Skrátka nádhera! Neviem sa dočkať, kedy budem mať knihu v rukách. :)

Keď sa vám karty začnú vyhrážať, je čas uveriť a začať konať

Rebeka, v civile programátorka, má zvláštny dar, ktorý sa v jej rodine dedí po praslici. Spolu so schopnosťou veštiť získala ďalší „balík služieb“, ako je videnie aury, duchov či danosť očisťovať od prekliatia. Jedného dňa sa pokúsi varovať na ulici neznámeho muža – pri pohľade na neho sa jej totiž vyjaví jeho vražda. On však neberie jej varovanie vážne a… po čase ju začne navštevovať jeho duch. A musí jej oznámiť niečo veľmi dôležité. Rebeka sa tak nechtiac zapletie nielen do jeho vraždy, ale aj do obchodu s bielym mäsom.
Žarty idú nabok, keď v jednej vízii vidí aj vlastnú smrť…

Ukážka

Pred dvomi týždňami, než sa to všetko zomlelo, som sa ponáhľala do babičkinho bytu, kde som mala mať stretnutie so svojou pravidelnou klientkou. Nestáva sa mi často, že by som pri náhodnom kontakte mala videnie. Tieto veci, samozrejme, neviem ovplyvniť a vôbec netuším, kto rozhoduje o tom, či nejaké videnie budem mať, alebo nie. Možno sám osud v takýchto prípadoch potrebuje prostredníka, to neviem. Prekvapilo ma však, že aj keď mi bolo dovolené zakročiť, tomu chlapíkovi, ktorý sa zjavne niekam ponáhľal, som nepomohla.
Pochopila som to o niekoľko dní neskôr, vo chvíli, keď som zočila jeho nehmotné telo, ako prichádza ku mne. Zastal asi dva metre odo mňa – nikdy neprídu bližšie. Neviem, či nesmú prehovoriť, alebo to nevedia, fakt som to vtedy netušila. Možno im musím dovoliť prehovoriť ja, nikdy som to neskúšala.
Keďže som už toľkých odignorovala, nemala som v pláne všímať si ani jeho. Veď to nebola moja chyba, že ma nepočúval. Jasné, veriť čudným slovám nejakej podľa neho šibnutej baby sa dalo len ťažko, ale čo viac som mohla urobiť?
„Šibe ti?“ spýtal sa ma vtedy so záujmom, keď som ho schmatla za ruku a prezradila mu okolnosti, pri ktorých príde o život.
„Hovorím vám pravdu,“ presviedčala som ho. „Som totiž veštkyňa. Naozaj sa vám môže stať niečo zlé, ak tam dnes pôjdete.“
„Daj sa liečiť,“ poradil mi s úškrnom a vytrhol svoje značkové tričko z mojej zovretej päste.
„Počkajte…“
Ale to patrilo už len jeho rýchlo sa vzďaľujúcej postave. Nestihla som mu prezradiť nijaké podrobnosti, vďaka ktorým by mi možno nakoniec dal šancu.
Ani sa neotočil a veľmi pochybujem, že vôbec veril na veci medzi nebom a zemou. Po troch dňoch však za mnou prišiel jeho duch. Pozeral sa na mňa, prosil očami a ja som nemala to srdce povedať mu niečo v zmysle „veď som ti to vravela“.
Po týždni ešte stále nechcel odísť, tak som stratila nervy a zavolala na políciu a nasledujúci dialóg bol, mierne povedané, čudný.
„Viete, som veštkyňa a mala som videnie…“
„Boli ste priamo svedkom tej vraždy?“
„Nie, ja…“
„Pracujete doma?“
„Áno… teda niekedy… Ale čo to má s tým spoločné? Ide tu o vraždu muža a ja som sa ho snažila varovať…“
„Vy ho poznáte? Kto je to? Ako sa volá?“
Keďže som sa snažila vysvetliť, že vražda je vlastne len moja vízia, policajný dôstojník, ktorý sa mi láskavo venoval, samozrejme musel mať pocit, že som blázon. Napokon som to vzdala a zavesila.
Ale ako sa hovorí, žiadny dobrý skutok nezostane nepotrestaný…

Vita Jamborová – Som bosorka

Autor: Vita Jamborová
Názov: Som bosorka
Počet strán: 488
Rok vydania: 2012

Vydavateľstvo: Motýľ

Anotácia: Pôvabnú červenovlasú Adrianu zaujal kamarátkin prsteň nevšedného tvaru s rubínovým očkom, a tak ju poprosila, či si ho môže vyskúšať. Keď si ho nastokla na prst, zasiahla ju neuveriteľne silná vlna záhadnej energie. V tej chvíli pochopila, že získala nadprirodzené schopnosti, to však netušila, že vďaka nim vykročí na osudom určenú cestu, aby splnila svoje poslanie. Nastúpi do tímu bohatého hľadača pokladov ako jeho asistentka a zúčastní sa na pátraní po záhadnej starožitnosti. Dobrodružné pátranie po zlatom kľúči, ktorý sa zvláštne podobá na prsteň jej kamarátky, privedie Adriane do cesty dvoch osudových mužov, s ktorými prežije intenzívny vzťah. Keď prichádza okamih voľby, je pre ňu veľmi ťažké vybrať si lásku jedného z nich. Vďaka svojim nadprirodzeným schopnostiam však prežije dva plnohodnotné životy. Na svojich cestách stretne pozoruhodných ľudí., ocitne sa v rozličných historických obdobiach i miestach a často musí riešiť životunebezpečné situácie. Priateľstvo s ďalším nevšedným mužom, ktorý má tiež nadprirodzené schopnosti, Adriane pomôže splniť poslanie, na ktoré bola predurčená. Na rozdiel od nej tento muž vždy vie, odkiaľ jej hrozí nebezpečenstvo. Vie ju usmerniť aj zachrániť život, pretože obaja sú neustále pod dohľadom nepriateľov, ktorí sa ich pokúšajú zlikvidovať… V Adrianinom živote sú dvaja muži, dve záhady a jeden sľub, ktorý bude musieť splniť za každú cenu. Aká je to cena a čo je osudom ryšavej bosorky?

Ryšavá bosorka
Adriana je, ako sa po pár stránkach dozvieme, čarodejnica. Bosorka. Za čo vďačí náhode. Alebo je to osud? Je hrdinkou, ktorá vám musí padnúť do nôty. Je sebavedomá, samostatná a cieľavedomá. Vie čo chce a ide za tým čo cíti, že je správne a v čo verí. Veru nepotrebuje žiadne vodenie za ručičku má svoj život pevne v rukách. Ja som si ju obľúbila už po pár stránkach a v priebehu knihy ma len utvrdila v tom, že je skutočne hrdinkou zo všetkým čo k tomu patrí. Neraz sa ocitla v situáciách, kde by to už asi mnohí vzdali v situáciách kde šlo nielen jej ale aj jej blízkym o veľa, ba o všetko. No v každej situácií si dokázala poradiť.

Láske nerozkážeš
Ani v tejto knihe sa nevyhneme láske alebo v tomto prípade láske na prvý pohľad. Tou Adrianinou je Ardet, ktorého prvýkrát stretne na recepcii veľvyslanectva kde pracuje jej otec. O niečo neskôr ich cesty spojila dohromady náhoda a Adriana sa stala asistentkou Ardeta, bohatého profesora a vášnivého hľadača pokladov. I keď je ženatý vôbec ho netrápi čo si o jeho vzťahu s mladou Adrianou myslí jeho rodina a okolie a tak si obaja užívajú tento „zakázaný“ vzťah. Po pravde Ardet nebol tým hrdinom, z ktorého by som padla na zadok ako Adriana. Na môj vkus sa voči nej správal dosť majetnícky, čo mi voči nej prišlo dosť obmedzujúce ale čo na tom ak bola Adriana spokojná. Ale i napriek týmto mojim výhradám by nikto nemohol ani na okamih zapochybovať, že ju nadovšetko miluje.

Ak nebol Ardet tým „princom“, ktorý by ma ohúril François, jeho osobný strážca ním jednoznačne bol. François je zaľúbený do Adriany avšak svoje city voči nej skrýva nielen pred ňou. Tá mu prezradí svoje tajomstvo o tom kým v skutočnosti je a tak sa François stane viac ako jej priateľom. Je osobou, ktorej sa môže so všetkým zdôveriť. Bol osobou, ktorej Adriana verila takmer rovnako ako Ardetovi. François sa okamžite zaradil medzi moje obľúbené postavy svojou povahou ma očaril a bola som rada za každý moment, kedy sa objavil. François mal proste štýl. Mal to čo mi u Ardeta chýbalo.

Tí druhí
Okrem spomenutých postáv sa môžete tešiť na celú paletu charakterov, ktoré vám ulahodia alebo ich zatratíte, každopádne budete zvedaví na ich osud nech už ich počínanie je akékoľvek. Najvýraznejšie u mňa zarezonovali dve mená, Viktor a Simon. Či už jedného alebo druhého bolo ťažké odhadnúť. Niekedy ľudia niesú tým čím sa zdajú a na Viktora a Simona to presne sedí ani jeden nebol tým čím sa zo začiatku zdal byť a sama som bola veľmi prekvapená a presvedšila som sa, že prvý dojem dokáže človeka oklamať.

Potulky Európou
Kniha je rozdelená na tri časti – V pasci, Amulet fortuny a Tajomstvo času. V každej jednej z nich nás autorka zavedie do rôznych kútov Európy. Spolu s Adrianou navštívime aj gondolami známe Benátky, okúzľujúci Paríž, stovežatú Prahu alebo upršané no krásne Anglicko. Každé jedno miesto som si patrične užívala, vďaka tomu ako autorka prostredie vykreslila som si pripadala ako by som sa na tých miestach ocitla spolu s postavami knihy.

Fantasy po prvé
Som bosorka je prvotinou Vity Jamborovej v žánri fantasy, ktorá sa jej skutočne vydarila. Aj keď ja osobne by som túto knihu neškatuľkovala do jedného žánru pretože v nej možno nájsť prvky aj iných napríklad krimi, ktorému sa autorka venuje taktiež. Kniha nie je ďalšou v rade YA fantasy kníh, pod ktorými sa prehýbajú pulty kníhkupectiev. Ani sa v nej nenachádzajú teenageri riešiaci svoje všetečné problémy. Veru nie. No ak aj vy máte chuť nachvíľu sa vzdialiť a siahnuť po niečom, kde je hrdina zrelou dospelou osobou táto kniha určite stojí za vašu pozornosť a verím, že sa vám bude páčiť a budete si ju užívať rovnako ako ja.

Slovko na záver
Kniha Som bosorka je príbehom Adriany a v troch častiach zachytáva jej životný príbeh plný napätia, nečakaných zvratov, lásky, nenávisti, pomsty. Príbeh, ktorý si vás podmaní a nedovolí vám knihu odložiť. Kto má rád tajomno, záhady, napätie, humor, ktoré sú do príbehu votkané rozhodne neoľutuje ak po tejto výnimočnej knihe siahne.

Moje hodnotenie:
Veľmi pekne sa chcem podakovať samotnej autorke za poskytnutie recenzného výtlačku.
Knihu si môžete kúpiť napríklad TU.