Archívy kategórií: Nata Sabová

Nata Sabová – Hry o lásku

Autor: Nata Sabová
Počet strán: 352
Rok vydania: 2013
Vydavateľstvo: Koruna
Anotácia: Keď sa s ňou Drahomír po prvýkrát stretol, mala len šestnásť rokov. On osemnásť. Zaujala ho na prvý pohľad, na prvý dotyk s jej krásnym, tancom vytvarovaným telom, na prvé vdýchnutie jej vône s jemnou prímesou fialiek. Rozhovor s ňou bol príjemný a uvoľňujúci. Tanec s ňou bol romantický i zmyselný… bola stelesnením jeho ideálov o dievčati. No potom z jeho života zmizla rovnako rýchlo, ako doň vošla, a on ani len netušil, kde ju hľadať. Nemal jej telefónne číslo, nevedel, odkiaľ pochádza, nepoznal ani jej skutočné meno. Prešli roky a ich cesty sa opäť preplietli. Keď ju Dade zbadal na autobusovej zastávke, neveril vlastným očiam. Žeby mu osud predsa len žičil? Tentoraz sa rozhodol neprepásť príležitosť a zistiť o nej všetko. Úplne všetko. Lenže záhadná dievčina mu opäť neprezradila o sebe nič a jediné, čo u nej docielil, bol prísľub, že mu dovolí nahliadnuť do jej života len vtedy, ak ich náhoda zvedie spolu do tretice.

Nie je všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá… toto motto, ktoré sa tiahlo celou knihou veľmi presne vystihuje moje pocity pred i po dočítaní tejto knihy. Nič nie je také ako sa zdá a ani táto kniha nebola taká ako som už od momentu ohláseniam že vôbec bude očakávala. Neskutočne som sa na ňu tešila pretože Nata Sabová patrí k mojím najobľúbenejším slovenským autorkám a tak som samozrejme očakávala, že ma kniha ohromí ako jej predchodkyne. Nestalo sa tak a ja som sa s knihou musela doslova pasovať a vynaložiť kopec úsilia aby som ju prečítala.

Kniha je rozdelená do dvoch častí – prvá sa odohráva na Slovensku a tá druhá na exotickom ostrove Efra. Už na prvých stránkach spoznávame obe hlavné postavy Dadeho i Bianku (i keď jej meno spočiatku záhadou ako vlastne i ona sama).

Prvá časť bola pre mňa po pravde sklamaním, ťažko sa mi ňou prepracovávalo. Nudila ma a ja som dúfala, že ju budem mať čím skôr za sebou a pohnem sa už konečne v deji vpred. Myslím, že keby mala o niekoľko desiatok strán menej vôbec by jej to neuškodilo práve naopak.

“Veď načo by mu bola rovná vyasfaltovaná cesta, keby po nej kráčal sám, bez nej? To sa radšej bude predierať tŕňmi, ale ruka v ruke s ňou.”

Ani Dade ani Bianka mi však ako postavy absolútne nesadli. Nemôžem si pomôcť ale nedokázala som si ich obľúbiť ani s nimi sympatizovať skôr ma otravovali. Dade sa tváril ako dokonalý chlap, z ktorého by asi každá šla do kolien no, kto je dokonalý? Nikto. Ani on nie a dokázal to svojimi žiarlivostnými a sebeckými myšlienkami. No otravoval ma nielen svojimi myšlienkovými pochodmi ale takmer všetkým čo urobil a ja som si nemohla pomôcť a musela som len krútiť hlavou. Prišiel mi skrátka strašne nezáživný a nebolo na ňom pre mňa nič zaujímavé.

“Nie je všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá…”

Bianka tá bola pre mňa podobný prípad ako Dade. Neohúrila, nezaujala, netrápila ma. Skrátka mi ako hlavná hrdinka, ktorú som si pravdepodobne mala obľúbiť a držať jej počas čítania palce, vôbec nesadla. Absolútne som netúžila zistiť o nej viac no samozrejme, keďže bola hlavnou postavou tak som sa tom nevyhla.

Ako už názov napovedá v knihe ide o hry o lásku, doslova. Dade si musí Bianku vybojovať v Hrách Elmar na exotickom ostrove Efra no nemá to také ľahké, pretože okrem neho o ňu bojujú ďalší kandidáti, rozhodnutí získať si ju i ďalšie celkom zaujímavé ceny. Tu sa dostávam k hlavnému kameňu úrazu tejto knihy.

Ja mám vyslovene odpor k reality shows, ktoré sa na mňa valia z každej TV stanice, kam len prepnem. A čoho sa nedočkám v tejto knihe? Akéhosi kríženca medzi minimálne štyrmi týmito televíznymi skvostami v podobe Hier Elmar. I keď samotná Bianka tvrdí, že o žiadnu reality show nejde (ona ani nevie čo to je) pretože tam nebudú novinári ani kamery no bohužiaľ inam sa žánrovo táto súťaž zaradiť nedá. Ako som povedala našla som podobu minimálne so štyrmi no o aké ide netreba hovoriť dá sa to z knihy celkom dobre vydedukovať. Nemyslím si, že práve táto forma bola to pravé orechové a v mojich očiach knihe skôr uškodila ako jej pomohla.

No samozrejme nebola pre mňa kniha plná len negatív našli sa aj pozitíva i keď ich bolo bohužiaľ výrazne pomenej. Prvým pozitívom bolo prostredie knihy, teda prostredie, kde sa odohrávala jej druhá časť a teda ostrov Efra. Človek si priam predstavoval, kde sa Hry Elmar odohrávali osobne by som isto rada na nejakom podobnom ostrove rada zakotvila a dovolenkovala tam celé leto. Ostrov Efra bol skrátka rajom na Zemi.

A ďalšie pozitívum, ktoré môj celkový dojem vylepšovalo boli vedľajšie postavy. No áno tie ma zaujali na rozdiel od hlavných protagonistov. Od kapitoly, kde sme sa ocitli na konkurze do Hier Elmar ich pribudlo požehnane. A ja som si hneď zopár kandidátov obľúbila, či už to bol Julo, Noro alebo neskôr dokonca aj Silvo, o ktorom som si myslela, že mi sympatický  nebude no Hry Elmar s ním a jeho povahou narobili divy.

I v prvej polovici boli smaozrejme okrem Dadeho a Bianky nejaké tie postavy no tie sa mi nevryli tak do pamäti okrem Dadeho sestry Lei, ktorá mala schopnosť vidieť a komunikovať s anjelmi no to ako to  neskôr predviedla sa mi vôbec nepáčilo a ja som mala dojem ako keby bola minimálne z hnutia New Age skrátka som z jej praktík nemala dobrý pocit.

Kniha sa mi čítala veľmi pomaly a neustále som ju musela odkladať a po pravde som premýšľala, čo by som iné okrem jej čítania mohla robiť a tento fakt samotný pre mňa nebol dobrým znamením. Nezískala si ma na začiatku, no dúfala som, že postupne si ju zamilujem a neodtrhnem sa od nej no postupom času a s tým ako mi pribúdali prečítané stránky mi bolo jasné, že sa žiaden zázrak nestane a kniha si nevyslúži dobré hodnotenie.

Keď to všetko zhrniem kniha Hry o lásku boli pre mňa bohužiaľ sklamaním i keď som sa na jej čítanie skutočne tešila. Celá téma i jej spracovanie boli pre mňa jedným veľkým šliapnutím vedľa. Skrátka mi táto kniha nesadla a myslím si, že je skôr určená pre mladšie ročníky, ktoré si knihu isto užijú. No a čo sa týka mňa i napriek sklamaniu si rada počkám na ďalšiu autorkinu knihu.

Moje hodnotenie: