Archívy kategórií: Andrew Pyper

Andrew Pyper – Démonológ

Autor: Andrew Pyper
Názov: Démonológ
Originál názov: The Demonologist
Počet strán: 336
Rok vydania: 2014
Vydavateľstvo: IKAR
Anotácia: Profesor David Ullman patrí medzi najváženejších odborníkov na démonologickú literatúru – predovšetkým na Miltonov Stratený raj. Paradoxne, nie je veriaci, svoj predmet skúmania vníma iba ako výplod fantázie. Jedného dňa ho navštívi tajomná Štíhla žena s ponukou, aby letel do Benátok a preskúmal akýsi „fenomén“. Hoci sprvu odmieta, napokon sa predsa len ocitá v Benátkach so svojou milovanou dvanásťročnou dcérou Tess. Na adrese, ktorú Davidovi poskytla záhadná žena, nájde muža pripútaného v kresle. Ten nezmyselne bľaboce, očividne nie je pri zmysloch… David si odrazu uvedomí, že jeho slová nadobúdajú význam, a keď mu chlap zopakuje posledné, desivé slová jeho mŕtveho otca, pochopí, že muža posadol démon. Po návrate do hotela nájde stáť dcéru na streche vysoko nad vodným kanálom. Predtým, než do neho dievča skočí, prednesie poslednú prosbu: Nájdi ma. Ak chce vystopovať démona, ktorý uniesol jeho dcéru, musí si poradiť s hádankami a symbolmi zo Strateného raja – inak ju naveky stratí.

Húf neviditeľných duchov v miliónoch po zemni kráča, či bdieš, lebo spíš.
John Milton: Stratený raj 

Kniha Démonológ od Andrewa Pypera ma zaujala hneď ako som ju uvidela medzi knižnými novinkami chystanými na február. Obálka pôsobí desivo a to je možno to, čo ma upútalo na prvý pohľad. Po prečítaní anotácie som vedela, že túto knihu si skrátka musím prečítať. Anjeli, démoni to je skrátka moje a ja som sa po knihe rozhodla siahnuť s očakávaním dobrého čítania.

1336033638_Grand-CanalDej knihy sa sústreďuje okolo vysokoškolského profesora Davida Ullmana, ktorý je odborníkom na mytológiu a judeo-kresťanské príbehy obzvlášť na  známe dielo barokovej literatúry – Stratený raj od Johna Milton. Avšak aj napriek tomu, že je odborníkom na túto oblasť, na nič z toho, čo prednáša svojim študentom neverí. Je totiž ateista. David je introvert a len veľmi ťažko sa otvára pred inými ľudmi, dokonca aj pred vlastou manželkou, jediný komu sa to ako tak darí je jeho kolegyňa a zároveň dobrá priateľka Elaine O´brienová, ktorá ako jediná dokáže preniknúť do jeho ulity.

Davida som si obľúbila práve pre jeho svojskú pohavu a čudáctvo, ktoré síce niekedy mohlodomain pôsobiť a aj sa mohlo pokojne nazvať psychickými problémami, ktoré by mu však po traumatických spomienkach z detstva nik nemohol vyčítať. Taktiež si ma získal svojou starostlivou povahou najmä vo vzťahu k svojej dcére Tess ale i k Elaine.

Ako som už spomínala David je odborníkom na Miltonov Stratený raj a práve táto epická báseň zohráva v Démonológovi veľkú úlohu. Práve Stratený raj sa stáva zdrojom informácií a  stôp, stáva sa kľúčom k jeho pátraniu za unesenou dcérou. Musím sa priznať, že dielo Stratený raj mám už veľmi dávno v hľadáčiku a túžim si ho prečítať a táto kniha ma v tom len utvrdila, pretože pri tých všetkých odkazoch naň som mala chuť si ho zohnať a hneď začať čítať.

“Ach slnko, ako neznášam tvoj svit, 
tú pripomienku, skadiaľ klesol som.”

Autorov štýl je skvelý, okamžite ma vtiahol do svojho príbehu, ktorý bol dynamický a ja som niekedy skutočne nestíhala sledovať, čo sa deje. Démonológ je nielen slušným trilerom ale i dobrým hororovým príbehom, v ktorom autor stavia skôr na strachu, ktorý v niektorých situáciách v čitateľovi vzbudzuje. Do knihy takisto zakomponoval zvraty, ktoré ma častokrát prekvapili a ja som pri nich doslova čumela na stránky knihy.

15717850Kniha ma bavila ma od prvej stránky a isto by som z nej bola nadšená aj v závere keby nebolo jedného ale, ktoré mi bráni v tom aby som ju ohodnotila ako výbornú. Tým ale je samotný záver knihy a vlastne jej vyvrcholenie od ktorého som inštinktívne očakávala veľa po tom všetkom, čo sa v knihe dialo mi prišlo logické, aby bol koniec, ktorý mi snáď vyrazí dych alebo koniec, kde sa vysvetlí hromada vecí z celej knihy. Je pravda, že záver mi dych síce vyrazil no isto nie tým spôsobom ako som to pôvodne očakávala. Koniec bol pre mňa veľkým sklamaním a po jeho dočítaní som len hľadela na posledné stránky s otázkou, čo to má znamenať. Prišlo mi to akoby som preskočila nejaké stránky alebo akoby čosi chýbalo, niečo podstatné. A práve to niečo túto knihu stálo jednu hviezdičku, ktorú som jej v závere musela ubrať.

Avšak i napriek záveru, ktorý ma sklamal isto prečítanie Démonológa neľutujem, práve naopak, Kniha bola skvelá, pútavá, s prvkami nadprirodzena, ktoré mám v knihách veľmi rada a úprimne viem si knihu predstaviť ako slušný triler, na ktorý  by som si isto zašla do kina.

Moje hodnotenie:
4 pandas

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu IKAR.