Knižné zhrnutie 2013

Pomaly ale iste sa nám blíži koniec roka a tak je asi namieste si ho trochu zosumarizovať ako sa už pred koncom starého a začiatkom roku nového zvykne. :) Povedala som si, že teda aj ja zhrniem ten svoj knižný rok a podelím sa o svoje knižné naj roku 2013. :) Za tento rok som prečítala 58 kníh. Málo? Veľa? To je na uvážení každého z vás, čo si o tom myslí. Podľa mňa ich je tak akurát. :) Tak sa pozrime, ktoré z nich sa mi vryli do pamäti, či už v dobrom alebo zlom slova zmysle. :)

____________________________________________________

Prekvapenie roka – Nevera na dva ťahy

Pravdu  povediac táto kniha nebola jedna z mojich knižných priorít. I keď obálka sa mi veľmi páčila siahnuť po knihe len kvôli obálke by mi prišlo tak trochu hlúpe. Presvedčila ma recenzia na blogu Books – parts of my life, podľa ktorej bola táto kniha viac ako dobrá a tak bolo rozhodnuté a ja svoje rozhodnutie vôbec neľutujem. Kniha si ma získala už od začiatku a ja som sa od nej nevedela odtrhnúť. Autorkin štýl je pútavý a dej takisto. Nevera na dva ťahy bola prvou knihou spomedzi všetkých standalone kníh, pri ktorých ma štvalo, že nemala viac strán, že sa nedozviem, čo je s postavami ďalej, ako sa ďalej vyvíjali ich osudy. Jednoducho ma štvalo, že nemám v rukách nejaké pokračovanie tohto skvelého príbehu.

Sklamanie roka – Hry o lásku
Tu musím povedať, že na novinku Naty Sabovej som sa tešila od momentu, keď som zistila, že jej vyjde kniha, no moje nadšenie veľmi rýchlo vyprchalo ako náhle som sa do knihy začítala. Zakomponovanie akejsi reality show o hľadaní ídeálneho partnera v raji na zemi mi neprišlo ako šťastné a rozhodne u mňa knihe nepridalo žiadne plusové body. Ani jeden z hlavných hrdinov ma neohúril, ani jeden ma netrápil a úprimne, ak by celý ostrov zmietlo tsunami ani brvou by som nepohla (a ktovie možno by to trochu oživilo). Knihe som síce dala priemerné hodnotenie, no ak sa na to pozriem spätne bola som k nej asi až priveľmi milosrdná.

Prepadák roka – Vlci z Aljašky, Tajomstvo duší
Medzi prepadáky roka sa u mňa zaradili hneď dve knihy domácich autoriek, keďže som si medzi nimi nevedela vybrať rozhodla som sa sem zaradiť obe. Obe knihy majú totiž niečo spoločné. Jedna aj druhá sú prvotinami svojich autoriek a ani jedna sa rozhodne nezaradí medzi knihy, ktoré by som chcela ešte niekedy čítať.
Pri knihe Vlci z Aljašy vážne nechápem ako toto mohol niekto so zdravým rozumom vydať. Kniha nemá nič čím by zaujala možno okrem obálky. Otravná a arogantná hlavná hrdinka, hlavný hrdina, pri ktorom ani neviete. ktorý z tej plejády to vlastne je. Opisy nikde, dej o ničom. Tá kniha je skrátka absolútny prepadák.
Druhou knihou, ktorú radím medzi prepadáky tohto roka je kniha Tajomstvo duší od Deni Arpášovej. Tajomstvo duší by sa pokojne mohlo volať Kópia Twilightu. Niektoré pasáže sa mu až nápadne podobali a mala som dojem, že ich autorka len skopírovala a trošku upravila ale základ bolo stále cítiť. Podľa anotácie znela kniha skutočne zaujímavo, ale keď som sa do nej začítala len som neveriacky krútila hlavou, pretože toto dielko je neskutočná vykrádačka Twilightu. Prepádák číslo dva.

Najlepšia séria – The Grigori Legacy
Táto kategória je pre mňa viac ako jasná, keďže jednoznačne nejlepšou sériou v tomto roku sa pre mňa stala séria The Grigori Legacy od kanadskej autorky Lindy Poitevin. Síce mám prečítanú len prvú knihu a takmer celú druhú musím povedať, že ma táto séria totálne dostala. Tematika anjelov, skvelá hlavná hrdinka, hlavná mužská postava na zožratie, pútavý dej, skvelý záporák. Čo dodať moja no.1 séria za rok 2013.

Najhoršia séria – Delírium, Som roztrieštená

Tu som sa opäť nevedela rozhodnúť medzi dvomi takže som sa rozhodla dať obe. Po pravde, z nasledujúcich sérií som neprečítala viac ako jeden diel a aj z toho som vlastne dočítala iba jednu z kníh dokonca.
Takže prvou je Delírium. Práve táto kniha sa pre mňa stala tak nezáživnou a neznesiteľnou, že som ju ani len nedokázala dočítať a nezachránilo to ani meno, ktoré máme s hlavnou postavou spoločné. Viem, že táto kniha sa stala akýmsi hitom a väčšina blogerov ju ospevuje ako niečo úžasné, skvelé a neviem ešte aké, no úprimne ja na nej nič z toho nevidím.
Ďalej sa u mňa ako najhoršia zaradila Som roztrieštená. Tú som na rodziel od Delíria síce dočítala, no bolo to neskutočné utrpenie a ja som mala čo robiť, aby som ju nehodila do kúta a nevzala si niečo, čo by sa aj dalo čítať. Autorka sa snažila pôsobiť strašne poeticky. Až tak veľmi, že pri niektorých jej metaforách som krútila hlavou a premýšľala, či počas písania tejto série sa dala na drogy alebo sa takto vyjadruje aj v bežnom živote alebo skrátka, čo to má znamenať. Bol to jeden des a patrí medzi to najhoršie, čo som v tomto roku čítala a rozhodne neplánujem v tejto sérií pokračovať. 

Najemotívnejšia kniha – Vykúpená láska

Minulý rok sa v mojom zhrnutí už táto kniha ocitla a to v kategórií Najkrajšia obálka. No nebola to len obálka, čo ma na knihe zaujalo. Vykúpená láska je ako už názov napovedá príbehom o láske no nie len o láske muža a ženy ale aj o láske Božej. Vykúpená láska je jednoducho nádherný a silný príbeh a ja som sa v jeho závere neubránila slzám. Určite si ju ešte zopárkrát prečítam. 

Najvtipnejšia kniha – Počertená

Z fleku by som do tejto kategórie dala knihu Nevinní zmätkári od Mareka Zákopčana, pretože tá je jednoznačne najvtipnejšou knihou, akú doma mám, no keďže už ju mám v zhrnutí za minulý rok rozhodla som sa pre knihu alebo teda skôr knihy zo série Počertená. Knihy sú síce určené mladšej vekovej kategórií no ja som im neodolala a neskutočne som sa na nich nasmiala. Sledovať ako sa Angel snaží zvládnuť svoje zdedené schopnosti a ako tým spôsobuje neskutočné trapasy, ktoré sa len a len nabaľujú bola neskutočná zábava.

Najromantickejšia kniha – Učiteľova dcéra

Učiteľova dcéra je knihou odohrávajúcou sa v regentskom období a veľmi mi pripomínala príbehy Jane Austenovej. Prečítala som ju takmer okamžite pretože autorkin štýl mi jednoducho nechcel dovoliť knihu odložiť a tak som len čítala a čítala a užívala si prostredie Anglicka 19. storočia. A hoci si hlavné postavy nechceli priznať city, ktoré voči sebe cítili takmer do záveru knihy stala sa pre mňa tou najromantickejšou za rok 2013 a ja budem len dúfať, že autorke u nás vyjde viac prekladov.

Najdesivejšia kniha –
 Rituál, Posledný exorcista

Niežeby tieto dve knihy boli vyslovené horory. Isto mnohí z vás majú prečítané nejaké tie kingovky, ktoré sa do tohto hororového žánru jednoznačne radia. Desivosť týchto dvoch kníh spočíva v niečom inom a to v pravdivosti vecí, ktoré sa v nej odohrávajú. Niekto považuje diabla a démonov za vymyslené postavy, za nadprirodzené bytosti ako stvorené pre fantasy knihy. Ja ich existenciu neberiem len ako niečo vymyslené, ale dosť reálne a úprimne, keby som zažila niečo z toho, čo sa v knihe odohrávalo asi by som bola pekne v keli.

Najnapínavejšia kniha – V pasci

V pasci je kniha, pri ktorej ma mrazilo, už len keď som videla slovíčko sneh. Každý z nás sa v zime zvykne tešiť na biele Vianoce, na ulice zaviate snehom alebo aspoň tú atmosféru, keď sa pozriete von oknom a vo vzduchu poletujú biele chumáče. Pri čítaní tejto knihy som bola chvíľu dokonca rada, že po snehu nie je ani chýru ani slychu. No postavy tejto knihy také šťastie nemali a ja som im skutočne nezávidela situáciu v ktorej sa ocitli, odkázané len a len na seba. Knihu som čítala so zatajeným dychom a myšlienkou, čo sa ešte môže pokaziť. Pretože ak sa niečo pokaziť môže aj sa vždy pokazí. Pri mnohých situáciách ma striasalo a preto si kniha odo mňa vyslúžila titul najnapínavejšia kniha.

Najlepšia obálka – Perla v piesku
Táto kategória bola pre mňa viac menej jasná už nejaký ten čas dozadu (prakticky odkedy som obálku na túto knihu uvidela). Nevedela som z nej odtrhnúť oči (áno priznávam tak trochu za to mohol aj objekt vľavo dole :D) pretože jej spracovanie je skrátka úžasné, tie farby len písmo použité na názov knihy mi trošku vadí ale to iba preto, že som videla aj originálnu obálku (ktorú Kumran ponechal ) a písmo na nej mi k celkovému prevedeniu obálky sedelo viac, čo však nemení nič na tom, že Perla v piesku má najkrajšiu obálku spomedzi kníh, ktoré som v roku 2013 prečítala.

Najhoršia obálka – Smrť a ružové lodičky

Kým najkrajšia obálka bola pre mňa jasnou voľbou v tej najhoršej som dlho nevedela, ktorú obálku do tejto kategórie zaradiť. Ani jedna z obálok mi neprišla natoľko zlá,  aby si zaslúžila toto ocenenie, no napokon som predsa objavila jednu, ktorá nepatrí práve k tým, ktoré ohúria. Je ňou obálka knihy Smrť a ružové lodičky. Možno je to tým, že ja a ružová farba sa priveľmi nekamarátime. Pochopím tie lodičky, keď už sú v názve ale prečo tá ružová všade naokolo?

Celkovo najlepšia zahraničná kniha – Bojová pieseň tigrej matky

Bojovú pieseň tigrej matky som si taktiež ako knihu nižšie prečítala vďaka blogu Books – parts of my life, kde som na ňu našla recenziu. Kniha znela zaujímavo a tak som po nej siahla. Neoľutovala som a kniha sa stala tým najlepším, čo som čítala od zahraničného autora. Bolo zaujímavé sledovať Amyne výchovné metódy, s ktorými by sa isto mnoho západných rodičov nestotožňuje (aj ja som občas krútila hlavou) a isto by im prišli aj dosť radikálne no v konečnom dôsledku treba Amy Chuovej uznať, že jej výchovné metódy boli účinné. V knihe samozrejme nebola núdza ani o vtipné momenty. Rozhodne odporúčam.

Celkovo najlepšia slovenská kniha – Nevera na dva ťahy

Kniha Nevera na dva ťahy sa v tomto zhrnutí už objavila a to ako Prekvapenie roka . Kniha sa mi však páčila natoľko, že predčila všetky knihy domácich autorov a u mňa sa stala absolútne najlepšou slovenskou knihou, ktorú som v tomto roku čítala. A určite si v ďalšom roku prečítam ďalšie autorkine knihy.

Vydavateľstvo roka – Kumran

Rozhodla som sa, že tento rok pridám ešte jednu kategóriu a to Vydavateľstvo roka. Pre mňa sa vydavateľstvom roka stalo kresťanské vydavateľstvo Kumran. Síce som od nich prečítala tento rok iba štyri knihy a to konkrétne Vykúpenú lásku, Perlu v piesku, Démon – memoáre a Nekompromisná: Srdce získané radikálnou láskou. Všetky štyri knihy patria medzi to najlepšie, čo som tento rok čítala a na ďalšie knihy z tohto vydavateľstva sa ešte len chystám a verím, že budú rovnako dobré a kvalitné ako knihy, ktoré som čítala doteraz.

Samozrejme, že tento obmedzený počet kníh nezahŕňa to naj, čo som tento rok čítala no, keby som sem dala každú asi by som tu bola minimálne do rána, keď nie dlhšie. :)

4 názory na “Knižné zhrnutie 2013

 1. Neliss

  Pekný rebríček, hoci väčšinu kníh nepoznám. Ale The Grigori Legacy znie fajn a zhodneme sa v hodnotení Shatter me, teda, ani mne sa to nepáčilo.:D A šťastný nový rok.:)

 2. Evelyn

  Najhoršia séria Delirium? :O
  Tak toto ma pekne šokovalo pretože podľa toho čo som počula je to naozaj dobrá séria a ja sa na ňu teším. Tak teraz som ešte viacej na ňu zvedavá a čo sa týka Shatter Me .. nečudujem sa. Kamarátka z FR ju čítala a veľmi sa smiala na autorkinom písaní. Absolútne nevedela zaujímavo opisovať veci a neskutočné nervy mala. A hlavne na hlavnú hrdinku.

  1. Mimi Autor

   No bohužiaľ. :) Mňa tá séria nezaujala a nedokázala som ani ten prvý diel dočítať. Ale zasa možno sa ti bude páčiť, väčšine sa páči. :)
   Ten štýl bol pre mňa zabijak…vôbec nechápem, kam na tie svoje metafory chodí ale mala by s tým prestať. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *