Miroslava Varáčková – Láska z ulice

615324Autor: Miroslava Varáčková
Názov: Láska z ulice
Počet strán: 304
Rok vydania: 2014
Vydavateľstvo: Evitapress

Mirka Varáčková patrí medzi moje najobľúbenejšie slovenské autorky a na jej knihy sa vždy teším, pretože jej štýl písania mi sadol od prvej knihy, ktorú som od nej prečítala. Takisto som bola zvedavá aj na túto jej novinku, ktorú som si takmer hneď po vydaní zaobstarala a pustila sa do čítania s istými očakávaniami ale…

ttTamara je obyčajná tínedžerka no jej život sa točí okolo podstatne závažnejších vecí ako život jej rovestníkov. Osud jej rodine parádne naložil a tak sa musí vysporadúvať s finálnym štádiom rakoviny svojej šesťročnej sestry, mamou, ktorá viac času ako doma strávi v nemocnici a otcom, ktorý situáciu nezvláda a celú vec splachuje alkoholom. Kto čítal nejaké tie Mirkine knihy vie, že svojim hrdinkám skutočne dopraje čo sa rán osudu týka. Ja som sa nestretla s jedinou postavou, ktorá by nezažila alebo nezažívala niečo tragické. Mirka jednoducho vie svojim postavám poriadne naložiť.

teen-coupleNa margo postáv či už to boli hlavné postavy a teda samotná Tamara či Noro alebo vedľajšie v podobe Tamarinho lenivého kamoša Roba a ďalších ich spolužiakov či kamošov, nevytvorila som si temer žiaden vzťah k ani jednej z nich. Skrátka mi nesadli a mala som ich osud na háku asi ako Robo školskú dochádzku. Hádam jediná postava, ktorej osud a príbeh ma zaujímal bola Tamarina malá sestra Sofia.

Na začiatku soms pomínala isté ale a je čas vysvetliť, čo som ním vlastne myslela. Tamara mi ako hlavná hrdinka nesadla. Nevedela som sa stotožniť s jej správaním a veľa vecí na nej sa mi nepáčilo. Nevedela som pochopiť ako niekto môžLondon_StreetArt_by_2BblueBoye na jednej strane odsudzovať vlastného otca kvôli alkoholizmu a na strane druhej po víkendoch do seba hádže s kamošmi alkohol to je skrátka smiešne. A nemôžem si pomôcť aj to jej fajčenie mi vadilo. Cigarety dievčatám skrátka nesvedčia. K Norovi sa mi ťažko vyjadruje. Ako hlavný hrdina mi takisto ako Tamara nesadol. Bol rpe mňa nevýrazný. Snahou asi bolo aby pôsobil tajomne a príťažlivo, skrátka aby sa vám podlamovali kolená len čo sa objaví. No na mňa nepôsobil nijak. Ako v kapitolách prišiel tak aj odišiel a to bolo u mňa asi tak všetko. A Robo? Toho som zo začiatku vôbec nemusela. Svojim prístupom k životu a zodpovednosti ma dožieral. Táto jeho črta bola pre mňa neznesiteľná no neskôr som si k nemu postupne našla cestu lbo občas mal chvíľky, ku koncu ich bolo viac, kedy som uznanlivo prikyvovala jeho slovám. Ďalším postavám sa veľa priestoru nedostalo i keď mali kde sa prejaviť autorka to asi nepovažovala za potrebné no ja by som určite prijala, keby sa povenovala aj im.

Skate by night in HanoverI keď postavy neboli z môjho pohľadu žiadne terno štýl, ktorý mám na Mirkiných knihách tak rada zostal a kniha je naozaj skvele čitateľná a myslím, že nezaberie veľa času prelúskať sa ňou. Mirka jednoducho vie ako písať tak, aby čitateľa zaujala natoľko, aby knihu neodložil pokiaľ ju nebude mať dočítanú. Ďalším plusom bolo pre mňa prostredie, v ktorom sa príbeh knihy odohrával. Keďže Trnavu poznám nemala som problém sa preniesť počas čítania na miesta, kde sa jednotlivé scény odohrávali, vďaka čomu ma príbeh viac vtiahol. Síce Lásku z ulice nepovažujem za žiadne ľahké čítanie vzhľadom k témam, ktoré autorka v knihe načrtla, či už je to alkoholizmus alebo rakovina. Každopádne je však pútavým čítaním, ktoré vas chytí od prvých stránok. A verím, že mnohí si Nora, Tamaru i jej kamoša Roba obľúbia a budú k nim mať pozitívny vzťah.

Láska z ulice je príbehom tínedžerky, ktorej rodina je osudom ťažko skúšaná, no i vo všetkom zlom dsi ju nájde láska, ktorá jej depresívny svet mení na svetlejšie a krajšie miesto. Je príbehom, ktorý vás vďaka autorkinmu ľahkému a pútavému štýlu vtiahne a nedovolí knihu odložiť. Verím, že si nájde mnoho fanúšikov nielen z radov Mirkiných priaznivcov. A ja si s radosťou počkám na autorkine ďalšie knihy.

Moje hodnotenie:
3,5 pandas

2 názory na “Miroslava Varáčková – Láska z ulice

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *